Ударно-хвильова терапія (УХТ) це ноу-хау в сучасній стоматології, яке використовується для лікування і профілактики таких захворювань, як пародонтит, атрофія кісткової тканини при втраті зубів (як підготовчий етап імплантації), захворювання скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС), а також для зняття гіпертонусу (міорелаксації) при бруксизмі і Clench-синдромі.
Як працює ударно-хвильова терапія?
УХТ полягає в короткочасній, імпульсній дії акустичних хвиль на з’єднувально-тканинні структури. Клітини з’єднувальної тканини на 80% складаються з води, яка пропускає енергію ударної хвилі. Механізм дії полягає в тому, що завдяки впливу акустичних хвиль змінюється проникність клітинних мембран. Стимулюються обмінні процеси між здоровими клітинами, змінені клітини входять в резонанс з акустичною хвилею, що запускає в них механізм апоптозу (загибелі).
Завдяки стимуляції обмінних процесів поліпшується живлення навколишніх тканин. Ударна хвиля змушує розмножуватися клітини з’єднувальної тканини, в місцях де тканина вражена або має дефіцит. Проникаючи в проблемну зону, акустична хвиля провокує зростання капілярів, там де їх немає, що дуже важливо при лікування, наприклад, пародонтиту.
Результат застосування УХТ
- посилення кровотоку в пошкоджених тканинах і стимулювання їх регенерації;
- відновлення структури і еластичності зв’язок;
- релаксація (розслаблення спазмованих м’язів);
- усунення больового синдрому на тривалий термін;
- прискорення обміну речовин, розпушення мікрокристалів солей кальцію і ділянок фіброзу, відновлення структури і еластичності зв’язок;
- усунення крайових кісткових розростань;
- формування нової капілярної сітки – неоангіогенез протягом 96 годин після проведення процедури.
Завдяки цим терапевтичним ефектам УХТ рекомендовано використовувати практично на всіх етапах стоматологічного лікування.
Місце УХТ в ортопедичній стоматології
Ударно-хвильова терапія (УХТ) відноситься до фізичних методів лікування.
Принцип дії полягає в імпульсному впливі акустичної хвилі на клітини, і як наслідок, стимуляції обмінних процесів між ними.
В ортопедичній стоматології УХТ застосовується для міорелаксації при лікуванні бруксизму і Clench-синдрому, а так само при захворюваннях СНЩС.
Бруксизм – це мимовільне судорожне стиснення жувальних м’язів і скрегіт верхніх і нижніх зубних рядів. Ці періодичні напади в основному відбуваються вночі під час сну. Денні мимовільні стиснення зубів називають Clench-синдромом. Ці захворювання надалі впливають на передчасне стирання зубів, і, як наслідок, зниження прикусу, що далі тягне за собою зміни в СНЩС і в організмі в цілому.
Так само люди, які страждають бруксизмом, часто відчувають вранці головний біль, дискомфорт в жувальних м’язах, СНЩС, шиї і м’язах, розташованих поруч.
Все це відбувається через гіпертонус спазмованих жувальних м’язів, які з часом все більше і більше перевантажуються, приносячи дискомфорт.
Для зняття симптоматики гіпертонусу і розслаблення м’язів в нашому медичному центрі застосовується ударно-хвильова терапія, яка за допомогою певного імпульсного впливу на м’язові клітини локально збільшує приплив крові. М’язовий спазм стає менше в міру збільшення кровообігу. М’язи насичуються киснем, що сприяє виведенню токсинів з м’язів, і поліпшенню обміну речовин між ними. М’яз розслабляється, відновлюється його звична функція і вся симптоматика, пов’язана з гіпертонусом, йде.
При захворюваннях СНЩС зміни суглоба можуть спостерігатися в окремих елементах – капсулі, диску або в самих суглобових поверхнях. УХТ є одним з етапів лікування цих складних захворювань. Дана терапія впливає на всі види клітин в які потрапляє імпульс і покращує обмінні процеси, відновлює кровоток, а отже, і харчування на цій ділянці, нормалізує функцію.
Роль УВТ в терапевтичній стоматології
У терапевтичній стоматології УХТ застосовується як етап комплексного лікування пародонтиту.
Генералізований або локалізований пародонтит може проявлятися такими симптомами як:
- Кровоточивість ясен (під час чищення зубів, при прийомі їжі).
- Рухливістю зубів.
- Рецесією (зниженням) ясна.
Виникнення цих симптомів частково або повністю пов’язано з тим, що тканини перестали отримувати повноцінне харчування, внаслідок мікробного агента і / або перевантаження в певних ділянках, зруйнувалися тканини, кровоносні судини, зменьшився локальний кровообіг, що ще сильніше продовжує травмувати ясна. Після виявлення і усунення причини цих симптомів, ліквідації мікробного фактора (очищення пародонтальних кишень, вектор – терапії) застосовується ударно-хвильова терапія для стимуляції обмінних процесів. Завдяки стимуляції поліпшується живлення навколишніх тканин і настає протизапальний ефект. Ударна хвиля змушує розмножуватися клітини сполучної тканини, в місцях, де тканина вражена або має дефіцит. Проникаючи в проблемну зону, акустична хвиля провокує зростання капілярів, там де їх немає, таким чином, відновлюючи втрачені раніше судини, зміцнюються пошкоджені і поліпшується кровообіг. Ліквідуються симптоми кровоточивості ясен, зменшується рухливість зубів.
УХТ і хірургічна стоматологія
Складно повірити, але втрата навіть одного зуба призводить не тільки до зміщення всього зубного ряду, але і помітного зменшення обсягу кісткової тканини – атрофії. Візуально прояв атрофії кістки помітно при відсутності великої кількості зубів на обох щелепах. У цьому випадку з’являється асиметрія обличчя, зубна дуга зменшується в розмірах, губи і щоки «западають» всередину порожнини рота, носо-губна складка поглиблюється, куточки губ опускаються, а зуби, що залишилися, переміщаються по зубному ряду.
Атрофія кісткової тканини – це спад альвеолярного відростка щелепи, яка характеризується зменшенням довжини і ширини кістки, а також розрядженням кісткової тканини. Атрофія – це неминучий наслідок втрати зубів, що виникає в результаті зменшення навантаження: якщо коріння зубів відсутні, клітини кістки не отримують належного тиску і перестають насичуватися поживними речовинами. Згодом м’які шари кістки розсмоктуються, кістка стає тонкою, ясна провалюються. Так само до атрофії можуть привести запальні захворювання порожнини рота, пародонтит, віддалені кісти, гранульоми і інші пухлини, і травми щелепи.
Процес атрофії пов’язаний із загибеллю клітин, який відбувається через нестачу їх живлення. А недолік живлення пов’язаний або з відсутністю функціонування або із запаленням, або з травмою.
У разі втрати зубів функцію відновити можливо завдяки імплантації – кістка знову буде навантажуватися. А ударно-хвильова терапія до і після імплантації допоможе активізувати обмінні процеси швидше. Завдяки чому імплант надійно закріпиться в кістці.
Роль УХТ в ортодонтії
Так само ударну хвилю можна використовувати після ортодонтичного лікування. Під час переміщення зубів відбувається з одного боку збиток кісткової тканини (резорбція кістки), а з іншого боку її посилений ріст (аппозиція), в результаті чого зуби переміщуються. Ударно – хвильова терапія посилює аппозиційні процеси, відбувається стабілізація.
Таким чином, стає зрозуміло, що ударно-хвильова терапія є ефективним методом в багатьох напрямках стоматологічного лікування.