Запах з рота – проблема вельми делікатна і про неї не прийнято говорити відкрито. У людей з халітозом, а саме так в медицині називається неприємний запах ротової порожнини, часто виникають проблеми в спілкуванні. А деякі навіть не здогадуються, що ця проблема у них присутня. Давайте спробуємо розібратися в причинах і способах усунення халітоза.
Як визначити чи є запах?
Людині властиво швидко звикати до навколишнього середовища, це стосується і ароматів. Наприклад, якщо ми тривалий час використовуємо одні й ті ж парфуми, то через якийсь час просто перестаємо їх на собі відчувати. Щоб зрозуміти, чи є запах з рота доведеться вдатися до деяких «витончених» прийомів. Так як зрозуміти це звичайним видихом через рот не вийде. Звичайно, найпростіший спосіб – запитати у будь-кого. Але якщо ви соромитеся підійти з таким делікатним питанням до близької людини, є кілька методів, які допоможуть дізнатися про наявність чи відсутність запаху самостійно.
Ложка
Візьміть ложку увігнутою стороною і як би зішкребити трохи нальоту з язика. Запах, який буде на ложці і є тим, як пахне з вашого рота.
Ватний диск
Теж саме можна зробити і ватним диском, провівши ним по внутрішній поверхні щік і язику.
Зап‘ястя
Доторкніться язиком до зап’ястя і почекайте поки висохне слина. Через кілька секунд понюхайте зап’ястя – це і буде ваш запах з рота.
Такі тести найкраще проводити в середині дня або ввечері. Години за 3 не жуйте жуйку і не чистите зуби, щоб результат був більш достовірним.
Причини виникнення запаху
Говорити про неприємний запах після вживання часнику, цибулі, а також з-за куріння, думаємо, не варто – це і так всім відомо.
Ефективне лікування парадонтиту також перешкоджає появі запаху з рота.
- «Корону першості» при халітоз мають захворювання ротової порожнини, а саме пульпіт, пародонтит, гінгівіт, кісти зубів, зубний камінь.
- Друге місце займають захворювання носоглотки і ЛОР-органів, особливо коли запалення супроводжується виділеннями гною. Тому, якщо ви страждаєте гайморитом, фарингітом, синуситом, ангіною, тонзилітом – швидше за все, на даний момент у вас є неприємний запах.
- Деякі захворювання внутрішніх органів теж стають причиною виникнення халітоза. Виразки шлунку, гастрити, цукровий діабет, непрохідність кишечника, панкреатит – всі ці захворювання провокують неприємний запах з рота.
- Ще одна причина пов’язана з носінням зубних протезів. Але тут мова йде швидше за все про недостатність гігієни. Тому дуже важливо належним чином доглядати за штучними зубами.
- Сухість у роті (ксеростомія) – ще одна причина поганого запаху з рота. Нерідко вранці людина відчуває неприємний присмак у роті. Це пов’язано з тим, що під час сну виділяється менше слини, яка сприяє вимиванню бактерій. Також проблема ксеростомии може бути пов’язана з прийомом ліків. У таких випадках сухість у роті може супроводжуватися присмаком гіркоти.
Додаткові заходи в боротьбі з халітозом:
- Стимулюйте виділення слини. Ми вже написали, що слина змиває бактерії. А для її більш інтенсивного виділення можна пожувати м’яту, гвоздику, мелісу, петрушку, жуйки і льодяники (але без цукру).
- Пийте більше рідини. Недолік вологи організм компенсує самостійно, запобігаючи зайвому виділенню слини. Звідси – сухість у роті, яка, як ми з’ясували, є однією з причин запаху. Тому необхідно вживати достатню кількість води, щоб організм не затримував слиновиділення.
- Полощіть рот настоями. Це можуть бути готові розчини або зроблені самостійно. Для полоскання рота використовують настоянки з корою дуба, ромашкою, евкаліптом, м’ятою. Крім змивання нальоту, полоскання допомагає в зміцненні ясен.
Слідкуйте за гігієною і не запускайте своє здоров’я і тоді ваше дихання завжди буде свіжим і приємним!