Часткова брекет-система є оптимальним рішенням, коли потрібно виправити окремі криві зуби, при цьому відсутні порушення прикусу та асиметрія щелеп, або в разі повторного лікування.
Брекети є ортодонтичною конструкцією, яку не можна знімати. Їх встановлення спрямоване на корекцію неправильного прикусу. Ці системи можуть бути встановлені у дітей від 12 років, після появи постійних зубів. Однак вікові обмеження відсутні, і їх можна встановлювати навіть у 50 років. Тим не менш, на більш ранній стадії життя виправлення прикусу за допомогою брекетів відбувається легше і швидше.
У більш зрілому віці можуть виникнути протипоказання:
- Психічні та психоневротичні захворювання.
- Онкологічні захворювання.
- Туберкульоз.
- Проблеми з серцево-судинною системою.
- Гепатит.
- Каріес та недостатня гігієна ротової порожнини.
- Алергія на матеріал, із якого виготовлені брекети.
- Гемофілія.
За допомогою систем брекетів можна не лише виправити кривизну зубів та прикус, але також виправити розмовні дефекти, такі як сурми та зашептування. Іноді такі аномалії виникають через неправильний прикус.
Види брекет-систем
Брекет-система – це пристрій, який кріпиться до передньої частини зубів і використовується для корекції зубних аномалій. Брекети з’єднуються між собою спеціальною дугою з нікель-титану.
Існують різні види брекетів:
- Керамічні брекети: Вони непомітні під час розмови, але дорожчі та менш міцні, ніж металеві. Зазвичай їх встановлюють у дорослих пацієнтів старших 20 років, але лікування з їх допомогою може займати більше часу.
- Металеві брекети: Ці брекети найміцніші, але помітні під час спілкування.
- Сапфірові брекети: Вони також міцні і не схильні до забарвлення від їжі та напоїв. На них не накопичується нальот.
- Лінгвальні часткові брекети: Вони встановлюються на внутрішній стороні зубів і непомітні під час розмови та посмішки. Проте в перші два тижні після встановлення можуть виникнути дефекти дикції, і догляд за ними складніший. Лікування з використанням таких систем також займає більше часу.
- Часткові брекети призначені для встановлення на одну щелепу або на декілька зубів, наприклад, для корекції незначних аномалій, коли прикус в цілому правильний, але є невеликі дефекти.
У них є кілька переваг:
- Встановлення викликає менше дискомфорту.
- Можливість використовувати лінгвальні конструкції, які зовсім не помітні під час посмішки.
- Вартість встановлення набагато нижча, ніж при встановленні брекетів на всі зуби одночасно.
- Часткові брекети можуть бути встановлені навіть дітям від 8 років, навіть якщо вони ще мають молочні зуби.
Часткові брекети рекомендуються в разі:
- Незначної кривизни зубів при правильному з’єднанні бокових зубів.
- Відсутності місця в щелепі.
- Потреби у корекції зубів перед протезуванням.
- Незначної скрутки зубів.
- Відстані між передніми ріжцями, при правильному прикусі та з’єднанні бокових зубів.
Часткові брекети зазвичай використовуються для корекції конкретних зубних аномалій, а не для зміни прикусу в цілому.
Як встановлюють брекети?
Процедура встановлення брекетів проводиться таким чином:
- Спочатку ортодонт проводить огляд і, за необхідності, направляє пацієнта до загального лікаря-стоматолога для лікування. Перед встановленням брекетів всі зуби, які потребують лікування, повинні бути виправлені.
- Ортодонт робить відбиток щелепи та проводить необхідну рентген-діагностику.
- На основі відбитка створюється індивідуальна система корекції.
- З урахуванням особливостей структури щелепи та побажань пацієнта відбираються корекційні пристрої.
- Корекційні пристрої кріпляться на зуб за допомогою спеціального матеріалу.
- Паціенту потрібно відвідувати ортодонта раз на місяць для огляду та корекції. Тривалість лікування становить до двох років у дітей і до одного року у дорослих.
Догляд за брекетами
Догляд за частковими брекетами схожий на догляд за брекетами, встановленими на обох щелепах, і включає в себе такі кроки:
- Після кожного прийому їжі необхідно ретельно чистити порожнину рота. При цьому тривалість чищення може збільшитися, оскільки їжа може застрягти не лише між зубами, але і в елементах брекет-системи.
- Для чищення зубів з ортодонтичною конструкцією рекомендується використовувати спеціальну зубну щітку, яку можна придбати в аптеці. Ці щітки мають виглиблення посередині, щоб досягти зубів. Техніка чищення така ж, як при використанні звичайної щітки. Можна також використовувати однопучкову щітку для чищення брекетів круговими рухами під прямим кутом.
- Якщо немає можливості відразу почистити зуби після їжі, рекомендується придбати портативний ірригатор, зубну нитку та щітки. Портативний ірригатор працює від батарейок і дозволяє промити всі застряглі шматочки їжі, забезпечуючи чистоту.