Флюс зуба: чим небезпечний і як лікувати?

Девушка страдает от боли из-за флюса.

Періостит або флюс зуба – стоматологічне захворювання, яке супроводжується запальним процесом у м’яких тканинах ясен і окістя. Проявлятися він може на яснах як на верхній, так і на нижній щелепі. У 90% випадків ця патологія розвивається у дорослих, тоді як діти стикаються з нею досить рідко. Якщо це захворювання не лікувати, то є ризик розвитку серйозних патологій, прибрати які можна буде тільки за допомогою хірургічного втручання і кардинальних заходів.

Зараз зупинимося детальніше на тому, чому виникає флюс, виділимо його основні різновиди. Опишемо симптоматику, зокрема залежно від стадії захворювання. Розповімо, як лікувати патологію і чи можна зберегти зуб при флюсі. Наведемо низку нескладних профілактичних заходів, які допоможуть запобігти розвитку серйозних наслідків.

Флюс на яснах: основні причини

Таке захворювання, як флюс на яснах, може з’явитися внаслідок:

  1. Запущеного карієсу. Розвивається в разі, коли інфекція досягає нерва і викликає його запалення. Тобто гнійний пульпіт – одна з найчастіших причин флюсу.
  2. Невилікуваний періодонтит. Якщо пацієнт, зіткнувшись із пульпітом, не звернутися вчасно за консультацією до стоматолога, інфекція вб’є нерв, проникне глибше, вийде за межі зуба, з’явиться періодонтит. Він поширюватиметься кісткою, руйнуючи її, формуючи кісти і гранульоми. Нерідко на цьому тлі розвивається гострий або хронічний гайморит.
  3. Загострення пародонтиту. Якщо у пацієнта діагностовано це захворювання, але він не приділяє його лікуванню і профілактичним заходам належної уваги, то інфекція, що скупчилася в глибоких пародонтальних кореневих кишенях, призводить до нагноєння. Воно поширюється на м’які тканини, тобто з’являється флюс ясен.
  4. Неякісне лікування кореневих каналів. У разі, якщо стоматолог проявить недбалість і не очистить повністю кореневі канали, то інфіковані частинки пульпи поширюватимуться супутніми тканинами, спричиняючи їхнє запалення, нагноєння.
  5. Травматичний стан зуба. У стоматологічній практиці траплялися випадки, коли з’являвся флюс після видалення зуба, механічних пошкоджень, що призвели до загибелі пульпи. Тут дуже важлива своєчасна і професійна стоматологічна допомога.

У своїй більшості флюс – це наслідок запущених захворювань зубів і дентальних тканин. Не нехтуйте візитами до стоматолога за появи перших симптомів карієсу, пародонтиту. Так ви зможете зберегти здоров’я зуба і запобігти розвитку періоститу.

Флюс: основні різновиди

Те, як вилікувати флюс зуба, багато в чому залежатиме від ступеня захворювання, а також від його різновиду. Виділяють такі види періоститу:

  1. Звичайний. Це флюс без гнійника. Тобто бактерії, мікроорганізми в зоні ураження відсутні.
  2. Гнійний. Передбачає наявність на м’яких тканинах мікротріщин, ран, через які всередину проникає патогенна мікрофлора. Нерідко на цьому тлі розвивається гнійний остеомієліт.
  3. Фіброзний. Розвивається внаслідок впливу на м’які тканини ясен зовнішніх подразнювальних чинників. Згодом це призведе до ущільнення окістя і розвитку хронічного періоститу.
  4. Осифікуючий. Як і в попередньому варіанті, флюс біля зуба розвивається внаслідок тривалого подразнювального впливу на окістя. Нерідко переходить у хронічну форму.
  5. Альбуміозний. Серйозна патологія, за якої йдуть активні запальні процеси, але без нагноєння.

Залежно від першопричини флюс біля зуба може бути травматичним, специфічним, запальним, токсичним, алергічним, ревматичним.

Усі види захворювання передбачають відмінні особливості лікування залежно від форми патології. Тому не варто ставити запити “як лікувати флюс зуба вдома”. Краще спочатку звернутися по допомогу до стоматологів. Лікар проведе діагностику, визначить причину і форму захворювання, підбере найбільш відповідне лікування, що дасть швидкий і стабільний результат.

Мужчина на обследовании у стоматолога.

Симптоми флюсу: як не пропустити захворювання

До загальних симптомів флюсу зуба, які мають насторожити вас і сприяти зверненню до стоматолога, належать:

  • точкова болючість на яснах, що нерідко може віддавати в шию, скроні, вухо, очі;
  • формування гнійного мішечка в м’яких тканинах біля зуба;
  • посилення болю під час жування, чищення зубів або будь-якого іншого механічного тиску на вогнище запалення;
  • набряклість у зоні ураження, локальна зміна кольору ясен, що часто передує появі крапок із гноєм.

Але прояви захворювання багато в чому залежать від його стадії. Що занедбанішою виявиться форма флюсу переднього верхнього зуба або іншої локалізації, то яскравішими будуть її прояви, тим складнішим і довшим буде лікування.

Перша стадія флюсу

Тут періостит тільки починає розвиватися. На цьому етапі симптоматика мінімальна: є флюс, а зуб не болить. У низці випадків може бути незначний дискомфорт під час механічного тиску на уражену ділянку, легке почервоніння, подразнення під час вживання їжі, напоїв. Якщо в організмі достатньо вітамінів, мінералів, є ймовірність, що імунітет впорається із захворюванням самостійно.

Але якщо ви помітили, що з’явилося ущільнення на яснах, якщо намічаються гнійники, то краще звернутися до стоматолога. У цьому разі може бути призначено полоскання антисептиками, що дасть змогу купірувати поширення захворювання і прибрати запальний процес без серйозного лікування.

Друга стадія флюсу

Якщо захворювання не вдалося купірувати на першій стадії, то запускається процес активного нагноєння. Інфекція накопичується в кореневій зоні зуба, що супроводжується такою симптоматикою:

  • яскраво виражений локальний біль, який посилюється під час вживання їжі, холодних і гарячих напоїв;
  • формування гнійного мішка, набряку і запалень м’яких тканин;
  • підвищення температури тіла, поява головного болю.

у женщины болит челюсть из-за флюса зуба.

У разі розриву мішечка флюсу з нього починає витікати гній. Сама рана кровить. Якщо гній витік, це не означає, що періостит мине. Навіть незначні залишки інфекції можуть спричинити її повторний розвиток. Тому допомогою стоматолога нехтувати не варто. Лікар ретельно очистить рану, встановить дренаж, що дасть змогу повністю позбутися патології. У цьому випадку лікування в середньому займає від 3 до 5 днів.

Третя стадія флюсу

Найсерйозніша форма, за якої захворювання вже можна назвати запущеним. Якщо і на цьому етапі знехтувати зверненням до стоматолога, то можете зіткнутися з дуже серйозними наслідками, які потребують тривалого і складного лікування.

Симптомами третьої стадії флюсу будуть:

  • гострий запальний процес, що супроводжується високою температурою;
  • сильний біль, який проявляє себе навіть без навантаження на ясна, зуб.

На цьому етапі гній поширюється по м’яких тканинах організму людини. Тобто патологія з категорії локальних переходить на загальну.

Тепер, коли ви знаєте, що таке флюс зуба, з якої причини він з’являється і як проявляє себе, можна переходити до наступних запитань: чи можна вилікувати його без видалення зуба та які методики тут використовують.

 

Лікування флюсу: основні методики

Те, як лікувати флюс зуба, щоб забезпечити пацієнтові максимально швидке позбавлення від болю, дискомфорту, повністю прибрати запальний процес, вирішує стоматолог після виконання комплексної діагностики. Незважаючи на те, що механізм усунення захворювання приблизно однаковий у всіх випадках, у кожній із клінічних ситуацій є особливі нюанси, які обов’язково враховуватимуться на етапі лікування.

З основних методик варто виділити:

  1. Терапія антибіотиками. Ефективне рішення в усуненні інфекційних і запальних процесів. У цьому випадку найчастіше призначають такі препарати, як Амоксиклав, Метронідазол, Лінкоміцин та їхні похідні. Приймати ліки можна виключно за призначенням лікаря. Він підбере відповідний антибіотик, розпише схему його вживання.
  2. Місцева терапія. Флюс над зубом або під ним рекомендується полоскати содовими розчинами, мірамістином, настоями ромашки, прополісу, календули, шавлії. Також можливе місцеве застосування мазей Левомеколь, Метрогіл Дента, Холісал. Це допоможе зняти хворобливі відчуття, набряклість.
  3. Фізіотерапія. Такі процедури, як лазерна, ультразвукова терапія, електрофорез, використовуються як додаткові заходи з метою зниження запальних реакцій.

У тому разі, якщо ситуація серйозна, якщо полоскання і мазі на думку лікаря не дадуть бажаного результату, показано хірургічне втручання. На цьому моменті зупинимося детальніше.

Хірургічне лікування флюсу ясен

Хирургическая операция при флюсе десны.

Чи обов’язково при флюсі видаляти зуб – ні. Усе залежить від складності ситуації. Хірургічне лікування може виконуватися як зі збереженням, так і з видаленням зуба.

  1. Лікування флюсу зі збереженням зуба. У цьому випадку стоматолог висвердлює всі каріозні тканини, виконує чистку каналів. Якщо вони вже раніше були запломбовані, виконується їхнє розпланування. Усі структури зуба ретельно промиваються антисептичними розчинами. У разі серйозних запальних явищ у кореневій ділянці зуба проводиться резекція – видалення запаленого елемента кореня зі збереженням здорових тканин. Таку процедуру проводять не раніше, ніж через 2-3 тижні після розкриття зуба, його промивання. Якщо причиною флюсу став пародонтит, то спочатку розкривається сам абсцес, встановлюється дренаж для відведення гною. Рану промивають антисептичними розчинами. Для купірування запальних процесів призначають антибіотики. Після нормалізації стану розписується схема лікування пародонтиту.
  2. Лікування флюсу з видаленням зуба. У тому разі, якщо лікар діагностував дифузійний і гнійний флюс, особливо на останніх стадіях, нерідко потрібне повне видалення зуба. Без цього немає можливості дістатися до вогнища запалення і виконати повноцінне лікування. Спочатку під місцевою анестезією видаляють зуб. Далі виконують невеликий розріз у яснах, через який видаляють гній із м’яких тканин. У рану встановлюється спеціальний гумовий розширювач для ефективного відведення залишків гною, сукровиці. По завершенню очищення рану промивають антисептиками. Гумка буде видалена тільки через кілька днів після того, як рана повністю очиститься. Після хірургічного втручання лікар призначає ванночки на основі содових розчинів, полоскання хлоргексидином, магнітотерапію, НВЧ, УВЧ, прийом пероральних антибіотиків або їхнє ін’єкційне введення. Від того, наскільки відповідально пацієнт підійде до дотримання рекомендацій лікаря, залежатиме те, скільки часу сходить флюс після видалення зуба.

Чому флюс зуба такий небезпечний?

Звернення до стоматолога – це обов’язковий захід у тому разі, якщо ви зіткнулися з періоститом. Що буде, якщо не лікувати флюс? Інфекція пошириться організмом, поступово проникаючи у все глибші тканини. У результаті цього можуть виникнути такі патології:

  • Щелепний остеомієліт. Розвивається, коли інфекційні впливи поширюються на кістку щелепи, викликаючи її руйнування.
  • Абсцес. Організм з метою захисту від запалення формує капсулу, в якій буде накопичуватися гній. Формується щільна тканина, потрібне хірургічне втручання.
  • Синусит. Передбачає поширення інфекції в придаткові пазухи, а через них навіть до головного мозку.
  • Флегмона. Якщо своєчасно не вилікувати абсцес, то інфекція буде поширюватися по організму, що може призвести до інфекційного зараження крові,

Не допустити появи всіх цих патологій допоможе своєчасний візит до стоматолога. Також з метою профілактики появи флюсу на передньому зубі або в іншому місці рекомендовані регулярні візити в клініку. Так можна буде виявити карієс та інші захворювання, що провокують появу періоститу на початкових стадіях, вилікувати їх, тим самим запобігши серйозним наслідкам.

Професійні послуги в цій галузі пропонує медичний центр “Призма” в Києві. Наші фахівці чудово знають, що таке флюс зуба і як його правильно лікувати. У роботі використовується сучасне обладнання, передові методики, що дає змогу повністю усунути патологію в максимально стислі терміни і з мінімальним дискомфортом для пацієнта.

 

Читайте также

Адреса

м. Київ, вул. Сагайдачного, 25
метро «Поштова площа»
(Подільський район)

Час роботи

Без вихідних 8:00 до 20:00

Пошта

відділення естетичної стоматологи

[email protected]

відділення естетичної косметології та реабілітації

[email protected]

Телефони

відділення естетичної стоматологи

+380444251313 +380952691313 +380672161313

відділення естетичної косметології та реабілітації

+380444250313 +380503461313 +380674111313

Залишилися питання?

Задайте їх нашому фахівцеві