Можно ли и когда нужно снимать виниры?

Подбор цвета для замены виниров

Вініри на зуби – одна з технологій сучасної естетичної стоматології, покликана підвищити привабливість зубного ряду і посмішки загалом. У перекладі з англійської термін “вінір” звучить як зовнішній лиск, облицювання, тонкий зовнішній шар. І це дає змогу зрозуміти, про яке саме рішення йдеться зараз. Але пацієнтів цікавить не тільки питання безпосереднього встановлення вінірів, а й їх зняття. Як вчинити, якщо під вінірами псуються зуби, якщо стався скол? За яких ще патологій накладки необхідно буде знімати? Чи можна в подальшому буде їх прибрати без негативного впливу на зубний ряд? Як відбувається процес їх видалення? Чи постраждає естетичність і який вигляд мають зуби після зняття вінірів? Постараємося знайти відповіді на ці запитання.

Дещо про вініри

Сьогодні стоматологія пропонує пацієнтам вініри, виготовлені з різних матеріалів. Найчастіше на практиці використовують накладки з цирконію і кераміки. Між собою вони відрізняються не тільки вартістю, а й естетичністю. Так, керамічні накладки мають привабливіший вигляд, що забезпечується вищим світлопропусканням. Проводиться мінімальне заточування зубів під вініри. Візуально такі накладки за хорошого виготовлення неможливо відрізнити від натуральних зубів: природні відтінки передаються максимально точно. Зараз активно ведуться роботи з підвищення їхніх показників міцності. Зокрема, став використовуватися спресований масив.

Цирконієві накладки міцніші. Вони дають змогу точно передати відтінок природного зуба, але світловідбивання в них немає. Використовуються тоді, коли природний зуб занадто зруйнований і його необхідно відновити. Вони складніші у виготовленні та встановленні, вимагають глибшого стоматологічного втручання.

Відповісти однозначно, скільки служать вініри з кераміки і цирконію, не можна, адже це залежить від багатьох чинників, починаючи від вихідної якості накладок і правильності їх встановлення, аж до особливостей носіння. Тут дуже важливо дотримуватися рекомендацій лікаря, щоб не піддавати їх негативним впливам, здатним позначитися на їхній естетичності та функціональності.

Сказати однозначно, що вініри – це назавжди, не можна, але не все тут так просто. Річ у тім, що в процесі їх установлення природний зуб піддається досить серйозній обробці, що передбачає зняття шару емалі. І якщо в подальшому необхідно накладку видалити з низки причин, то зуб залишиться неприкритим.

Тут проблема буде не тільки у втраченій естетичності. Людина відчуватиме дискомфорт або біль під час їжі. Незахищена емаль піддаватиметься різним зовнішнім впливам, що призведе до появи карієсу і його швидкого розвитку. Тобто залишити зуби без вінірів не можна: необхідно буде забезпечити їм якийсь інший захист.

Зняття вінірів: коли може знадобитися

Пацієнти замислюються про зняття зубних накладок з різних причин. До найпоширеніших явищ відносять:

  • Знос композитних матеріалів. Він спостерігається після закінчення певного періоду часу і проявляє себе в погіршенні естетичності. Може змінюватися колір, що зробить покритий зуб помітнішим на тлі інших. У своїй більшості термін служби композитних матеріалів минулого покоління близько 5 років. А це означає, що після закінчення цього періоду вони можуть змінювати свої характеристики, вимагаючи заміни.
  • Пошкодження. Якщо пацієнт не дотримується рекомендацій лікаря, то відколи, тріщини можуть з’явитися навіть на якісній і правильно встановленій накладці. Так, якщо у вас встановлені вініри, то не можна їсти сухарики, горіхи, насіння, жорсткі овочі. Якщо станеться скол, людина відчуватиме дискомфорт, біль через спиляні зуби під вініри: поверхня залишається пористою, шорсткою, з підвищеною чутливістю.
  • Каріозні ускладнення. Якщо не дотримуватися гігієни ротової порожнини, то карієс може поширитися навіть на зуби, покриті накладками. Якщо ситуація виявиться дуже складною, якщо болить зуб під вініром, то його необхідно буде зняти для того, щоб провести комплексне лікування.
  • Неправильне встановлення. Сюди можна віднести і некоректний підбір: розмір накладок може навіть незначно відрізнятися від норми в більшу або меншу сторону, але це вже буде показанням до їхньої заміни. Пацієнт відчуватиме дискомфорт, спостерігатиметься негативний вплив на розташовані поруч природні зуби. Це одна з найчастіших причин розвитку ускладнень після встановлення вінірів.
Осмотр для оценки состояния виниров
Огляд для визначення стану вінірів

Особливості заміни вінірів

Те, як відбуватиметься заміна вінірів, безпосередньо залежить від виду їхнього пошкодження:

  1. Накладка відклеїлася. Якщо так сталося, але сам вінір не пошкоджений, його можна повторно наклеїти, але тільки в умовах клініки. Якщо виявиться, що на накладці є відколи, потертості та інші конструктивні вади, то її естетичність, так само як і привабливість зуба після вініра, вже втрачено. І тут рекомендується замінити накладку на нову.
  2. Вінір відколовся. Наявність відколу – це показання до повної заміни. Але якщо у вас накладками було вкрито кілька зубів, то висока ймовірність, що доведеться змінити і сусідні конструкції, адже вигляд оновленого вініра може відрізнятися від старих, що порушить естетичність. Те, чи необхідно буде міняти одну накладку або всі, визначить лікар під час консультації та візуального огляду.
  3. Заміна зношених пластинок. Ми вже говорили вище, що зуби після зняття вінірів не можуть залишатися без захисного покриття. Якщо ваші накладки зносилися, втратили свою естетичність, то більш розумним рішенням тут буде встановлення нових. Таке рішення матиме привабливий вигляд. До того ж будуть встановлені накладки з більш технологічних, сучасних матеріалів, що забезпечить тривалий період служби.

Як зняти вініри: послідовність процедури

Тепер ви знаєте відповідь на питання, чи можна зняти вініри – можна і потрібно, за наявності таких показань, як втрата естетичності, відколи та інші механічні пошкодження, надмірний розвиток карієсу. Але ці роботи мають виконуватися виключно в умовах стоматологічних клінік. Виконати зняття самостійно не представляється можливим. Ба більше, існує високий ризик пошкодити сам зуб, що спричинить тривале і дороге відновлення.

Щоб зняти вініри, сучасна стоматологія використовує 2 основні методики:

  1. Спилювання. Виконується виключно лікарями, які мають достатній досвід. Робота виконується алмазним бором. Спилюється як сама накладка, так і цементна основа, на яку вона встановлювалася. Основна складність у тому, щоб не прибрати зайвий шар емалі зуба разом з вініром.
  2. Зняття лазером. Тут лазерний промінь впливає безпосередньо на сам цемент, на якому була закріплена накладка, руйнуючи його. Виходить, що вінір просто відпадає сам по собі. Єдиний виняток у використанні такої методики – висока товщина накладки. У цьому разі промінь лазера пройти через неї не зможе. Тут комбінується спилювання і лазерна обробка. Спочатку накладка стоншується алмазним бором, а далі йде обробка лазером.

Те, як зняти вініри, визначає стоматолог після знайомства з клінічною картиною пацієнта. Підбирають методику, яка виявиться найбільш ефективною і безпечною в конкретному випадку.

Якщо і ви зіткнулися з необхідністю заміни зубних накладок, рекомендуємо звернутися за професійною допомогою в медичний центр “Призма” в Києві. Наші лікарі проаналізують вашу ситуацію і визначать, чи можна відновити зуби після вінірів або ж порекомендують повторну установку накладок, підберуть відповідне рішення і виконають роботи на високому рівні. Отримати консультації можна за телефоном або через онлайн-сервіси зв’язку.

Читайте также

Адреса

м. Київ, вул. Сагайдачного, 25
метро «Поштова площа»
(Подільський район)

Час роботи

Без вихідних 8:00 до 20:00

Пошта

відділення естетичної стоматологи

[email protected]

відділення естетичної косметології та реабілітації

[email protected]

Телефони

відділення естетичної стоматологи

+380444251313 +380952691313 +380672161313

відділення естетичної косметології та реабілітації

+380444250313 +380503461313 +380674111313

Залишилися питання?

Задайте їх нашому фахівцеві