Карієс з латинської перекладається як «гниття». Це позначення точно описує те, що відбувається з зубами при захворюванні. Карієс є патологічним процесом, при якому відбувається демінералізація, а також розм’якшення дентальної тканини, що в подальшому утворює порожнину.
Даний патологічний процес спостерігається у людей абсолютно будь-якого віку і серед будь-яких верств населення. За даними статистики, близько 95% людей у всьому світі стикалися з цим захворюванням. У нашій статті ми розглянемо види і стадії карієсу, а також розповімо про методи лікування і профілактики.
Причини появи карієсу
Основна причина, чому з’являється карієс – погана гігієна, внаслідок чого бактерії прикріплюються до поверхні і впливають на емаль. Вже через 3 години після чищення зубів кількість бактерій в роті доходить до 1 млн. Тому дуже важливо після кожного прийому їжі використовувати зубну нитку і полоскати ротову порожнину. Шкідливість бактерій, безумовно, залежить і від інших факторів, а також від опору організму.
Фактори, що сприяють розвитку карієсу:
- незадовільна гігієна ротової порожнини;
- скупченість зубів;
- нейтральний pH слини;
- недостатня секреція слини;
- зневага відвідування стоматолога раз на півроку;
- недостатній вміст фосфору, кальцію і фтору у воді і їжі, що вживається;
- слабкий імунітет;
- часте вживання простих вуглеводів і продуктів, що містять велику кількість цукру;
- спадковість;
- деякі захворювання, наприклад, хвороби шлунково-кишкового тракту, цукровий діабет та ін.
Види карієсу
Фіссурний карієс. Це коли процес розвивається в природних поглибленнях і борознах (фіссурах) на жувальній поверхні зубів.
Апроксімальний карієс. Вражає контактні міжзубні поверхні зубів.
Пришийковий карієс. З’являється в зоні зіткнення кореня зуба і ясна.
Карієс кореня зуба. Найскладніший з точки зору лікування. Вражає підясекву область зубу.
Як проявляються симптоми карієсу на різних стадіях
Карієс – захворювання прогресуюче і має кілька стадій:
Пляма. На поверхні зуба видна темна або світла пляма. При цьому людина не відчуває больових відчуттів або дискомфорт.
Поверхневий карієс. На цій стадії на зубній емалі спостерігається шорсткість. Може проявлятися чутливість до гарячого і холодного.
Середній. Карієс зачіпає верхні шари дентину, утворюється порожнина (простіше кажучи, дірка в зубі). Больові відчуття з’являються під впливом механічних і хімічних подразників і швидко проходять після їх усунення.
Глибокий. Карієс проникає в околопульпарний дентин. Порожнина стає все більше і більше, при цьому вона наповнена розм’якшеним дентином. Дотик викликає відчутну хворобливість. Якщо не лікувати карієс в цій стадії, то далі вражається пульпа зуба, виникає пульпіт, а потім – періодонтит, що загрожує втратою зуба.
Стадії розвиваються як повільно (хронічний процес), так і швидко (гострий), тому, як тільки ви помітили пляму на зубі або, стала проявлятися чутливість емалі, потрібно відразу записатися до стоматолога. На початкових стадіях лікування відбувається набагато швидше.
Лікування карієсу
Лікування зумовлюється видом патології і поточної стадією:
- Початкова стадія розвитку карієсу передбачає проходження гігієнічної чистки з подальшою ремінералізуючою терапією.
- Для лікування поверхневого карієсу застосовується шліфування ураженої емалі і ремінералізація.
- Середній карієс вимагає видалення ураженої ділянки, обробку препаратами і установку пломби.
- При ураженні зуба глибоким карієсом проводиться щадна обробка порожнини часто з накладенням лікувальної прокладки перед установкою пломби. При занадто глибокому ураженні можливо розтин пульпи зуба, що тягне за собою видалення нерва.
Клініка естетичної стоматології «ПРИЗМА» пропонує лікування карієсу ссвітлоотверждаємимі композитами Esthet.X, Spectrum TPH 3, Ceram.X, Filtek; стеклоїономерних цементамі Vitremer, Fuji. А на початковій стадії ми пропонуємо нашим клієнтам інноваційний метод лікування препаратом InnoDent.
Профілактика карієсу
У ваших силах запобігти появі карієсу. Для цього потрібно дотримуватися трьох нескладних правил:
- Правильно харчуватися. Раціон повинен включати в себе овочі, фрукти, рибу, кисломолочні продукти. Солодке – в обмеженій кількості.
- Два рази на день чистити зуби. При цьому важливо підібрати якісну пасту і зубну щітку. Після їжі використовувати флосс і ополіскувач.
- Двічі на рік відвідувати стоматолога і проводити професійну гігієнічну чистку.
І пам’ятайте, будь-яке захворювання легше попередити, ніж потім його лікувати !