Стоматологія та остеопатія: зв’язок двох медичних напрямів

У тілі людини всі органи і системи пов’язані між собою – при виникненні асиметрії в будь-якій частині, відбувається цілий ланцюжок компенсаторних реакцій організму. Зокрема, це добре простежується у взаємодії кістково-м’язової і зубощелепної систем.

Щоб лікування зубів було ефективним, необхідний партнерський підхід в роботі таких фахівців як лікар-стоматолог і лікар-остеопат. Перш ніж почати реставрацію, протезування зубів або ортодонтичне лікування, дуже важливо, щоб остеопат продіагностував і «полагодив» тіло.

Також остеопата варто відвідати після проходження ортодонтичного лікування. Не менш важливо, щоб і стоматолог усвідомлював силу впливу лікування зі свого боку на стан організму пацієнта.

Як же візуально можна визначити наявність аномалій в положенні тіла?

Нормальний тип

Візуально людина не докладає зусиль для того, щоб утримувати тіло строго вертикально. Лінія центру гравітації починається від зубовидного відростку, проходить через крижовий мис, середину стегна і коліна і закінчується в таран-лад’євидному суглобі. Вона є результуючої сил, що утримують тіло у вертикальному положенні, при цьому голова розташовується над центром таза, не зміщуючись ні вперед, ні назад, а плечовий пояс знаходиться в тій же площині, що і тазовий пояс.

Передній тип

Для утримання тіла в вертикальному положенні можна помітити зусилля, що виконуються тілом. Візуально опущені плечі, вперед виступає бюст, вузький міжреберний кут, загальне зміщення донизу тіла, іноді розслаблені м’язи живота і / або атрофія тулуба, округлі і широкі стегна, нижня щелепа проектується вперед.

Задній тип

Помітне зусилля тіла, для утримування передньо-задньої рівноваги, незважаючи на те, що загальне положення тіла здається комфортним. Плечі опущені, груди плоскі і затиснуті, птоз нижньої частини тіла (ребра), опущенне положення тіла. Рухи супроводжуються важкою ходою, шия нахилена вниз, передня лінія тіла зміщена.

Тепер розглянемо більш детально дії остеопата до і в процесі ортопедичного або ортодонтичного лікування.

Ортопедія + остеопатія

Стоматолог-ортопед займається протезуванням відсутніх зубів або протезуванням на імплантатах. При цьому завжди є ризик, що імплантат не приживеться в результаті відторгнення чужерідного тіла організмом. Завдяки спеціальним технікам, остеопат поліпшить кровообіг на місці приживлення протеза. Після цього тканини позитивно відреагують на приживлення імплантату.

Також техніки остеопатії застосовуються при відсутності одного або декількох зубів, коли навантаження при жуванні перерозподіляється, що може спричинити за собою перевантаження в одній з ділянок щелепи, що веде до неприємних відчуттів в скронево-нижньощелепному суглобі та головних болів. У такій ситуації остеопат призведе до балансу тканини і мінімізує дискомфорт в тканинах і органах. А також створить правильну висоту прикусу, яка буде враховуватися при протезуванні.

Ортодонтія + остеопатія

Наприклад, в результаті суглобових або м’язових блоків і затискачів утворюється перекіс кульшового суглоба. Потім змінюється положення хребта, далі – повертається нижня щелепа, слідом за нею підлаштовується і верхня щелепа. Такі зрушення призводять до зміни положення виличних кісток і форми обличчя в цілому. Безумовно, все це відбивається на зубах: через неправильне розподілення навантаження може пошкодитися емаль, розвинутися пародонтоз і почнуться проблеми з прикусом. Не рідкі ситуації, коли після носіння брекетів через 2-3 роки прикус знову починає з’їджати.

Є й зворотні випадки, коли неправильне лікування зубів викликає ряд змін в організмі. Наприклад, зміна висоти так званих опорних зубів – «шісток» – може призвести до зміщення осі нижньої або верхньої щелепи. При такому положенні на шийні хребці діє напруга, і починаються зміни в усьому хребті. А хребет, в свою чергу, призводить до порушень роботи внутрішніх органів.

Вкрай важливо звернути увагу на зв’язок між станом ротової порожнини (і зубів, зокрема) і іншими органами у дітей і підлітків в період формування зубощелепної системи, а також кісток і м’язової тканини.

Мало батьків замислюються над взаємозв’язком і ведуть дитину встановлювати пластини або брекети. Але перше, що потрібно зробити – це показати дитину остеопату. Якщо провести остеопатичну корекцію вчасно, то ризик проблем із зубами буде зведений до мінімуму.

Як може допомогти остеопат при бруксизмі?

Мимовільне стискання щелеп і скрегіт зубами, які відбуваються уві сні, призводить до руйнування емалі. Бруксизм у дітей може бути наслідком родової травми, а набутий бруксизм у дорослих – результат стресів і перенапруги. При огляді остеопатом з’ясовується, що у пацієнта присутні дратівливість і напруженість м’язів обличчя, голови та шиї. Всього два-три сеанси можуть позбавити людину від скреготіння, яке руйнувало зуби роками.

У клініці естетичної стоматології «Призма» здійснюється комплексний підхід до пацієнта, який включає в себе роботу стоматолога і остеопата в тісній взаємодії. Наші фахівці дивляться на проблему кожного пацієнта набагато глибше, і вирішують її за допомогою остеопатичної корекції разом зі стоматологічним лікуванням, або визначають спочатку дієвий метод.

Читайте также

Адреса

м. Київ, вул. Сагайдачного, 25
метро «Поштова площа»
(Подільський район)

Час роботи

Без вихідних 8:00 до 20:00

Пошта

відділення естетичної стоматологи

[email protected]

відділення естетичної косметології та реабілітації

[email protected]

Телефони

відділення естетичної стоматологи

+380444251313 +380952691313 +380672161313

відділення естетичної косметології та реабілітації

+380444250313 +380503461313 +380674111313

Залишилися питання?

Задайте їх нашому фахівцеві