Сила в движении: физическая активность при сколиозе

Физическая активность при сколиозе

Викривлення хребта (сколіоз) – захворювання, яке сьогодні трапляється у кожної 6 людини. Воно пов’язане насамперед із малорухливим способом життя. Діти сидять у школах та університетах за партами, офісні співробітники, працівники банків – за комп’ютерами, співробітники супермаркетів – за касами. Перераховувати всі роботи, які сприяють розвитку в людей сколіозу, можна досить довго. Але це те захворювання, з яким необхідно вчитися жити. Зараз зупинимося детальніше на тому, що являє собою ця патологія, якими видами спорту можна займатися за сколіозу, а якими протипоказано.

 

Що це за захворювання, сколіоз

 

Сколіоз – це захворювання опорно-рухового апарату, що передбачає бічне викривлення хребта. Паралельно спостерігаються патологічні зміни в кістковій, сполучній, нервово-м’язовій тканині. У своїй більшості сколіоз буває двостороннім: поряд із викривленням праворуч або ліворуч спостерігається таке саме викривлення в протилежний бік. Йде скручування хребта по вертикалі: за годинниковою стрілкою за правобічного і проти годинникової – за лівобічного. Зміни анатомічно правильної форми скелета спричиняють деформацію м’язів, що утримують хребет, включно з міжреберними та м’язами тазового пояса. Надмірна зміна форми грудної клітки чинить негативний вплив на роботу легенів, серцево-судинної системи.

Сучасна медицина визначає 4 ступені сколіозу:

  • 1 ступінь: хребет відхиляється від вертикалі на кут до 10 градусів;
  • 2 ступінь: відхилення хребта по вертикалі перебуває в діапазоні від 11 до 30 градусів;
  • 3 ступінь: кут відхилення становить 31-50 градусів;
  • 4 ступінь: діагностується у пацієнтів з відхиленнями хребта від вертикалі понад 50 градусів.

Лікування сколіозу в дорослих в обов’язковому порядку включає певні фізичні навантаження. Їхні дії мають бути спрямовані на зміцнення м’язової тканини, що утримує хребет. Завдяки цьому можна досягти коригувального впливу на деформацію, поліпшити поставу, забезпечити загальнозміцнювальний ефект, полегшити роботу легенів і серця.

Тому відповідь на запитання, чи можна займатися спортом у разі сколіозу однозначна – можна. Єдине, необхідно дуже уважно підійти до вибору найбільш підходящого для себе рішення. На те, які фізичні вправи підійдуть саме вам, впливає ступінь викривлення, початковий рівень спортивної підготовки, вік.

Також треба враховувати, прогресує захворювання чи ні. У першому випадку визначення фізичних вправ – це завдання лікаря. Тут будуть підібрані індивідуальні вправи, а саме заняття спортом більше походитиме на реабілітацію. У випадку зі сколіозом, який не прогресує, варіантів буде набагато більше.

Основна проблема під час вибору фізичних вправ для пацієнтів із викривленням хребта полягає в тому, що поряд із деформацією кісток спостерігається і м’язова асиметрія. Тобто з одного боку тіла м’язи будуть сильнішими, ніж з іншого. І якщо неправильно підібрати вид спорту, перевищити допустимі навантаження, то ситуація може тільки погіршитися. Щоб не допустити подібного, оптимально звернутися за консультацією до шрот-терапевта. Він допоможе підібрати ті види спорту і фізичні навантаження, які виявляться найефективнішими і найбезпечнішими саме у ваших умовах.

 

Допустимі види спорту для пацієнтів зі сколіозом

 

Лікарі рекомендують пацієнтам, у яких діагностовано сколіоз, обирати симетричні види спорту. Сюди відносять усе те, що дає рівномірне навантаження на обидві половини спини:

  1. Плавання. Сприяє випрямленню та розвантаженню хребта. Найбільш корисним визнано ковзання по воді. Тут опрацьовуються глибокі м’язи спини, прибирається асиметрія, стабілізується хребетний стовп, а сам хребет – витягується. Тому плавання при сколіозі – це одне з найкращих рішень для зміцнення тіла. Ось тільки бажано обговорити з лікарем технічну частину занять, підібравши саме ті стилі плавання і вправи, які найкраще підійдуть саме вам.
  2. Силові тренування. Такий вид спорту показаний тим, у кого сколіоз викликаний слабкістю м’язового корсета. Тільки рекомендується переглянути підхід до класичних вправ. Краще уникати підйому великої ваги, але збільшити кількість підходів, що дасть змогу знизити навантаження на спину, але дасть при цьому хороший ефект для прокачування м’язів. Зняти навантаження зі спини і попереку допоможе тренування сідниць. Але будь-яке заняття має починатися з розминки і закінчуватися розтяжкою.
  3. Пілатес і йога. Відповідь на запитання, чи можна займатися пілатесом за сколіозу, однозначна – можна. У цьому виді спорту присутні методики, які знімають м’язові спазми, врівноважують баланс з обох боків хребта, впливають на його зміцнення, запобігають зміщенню. Хороший ефект дає те, що під час йоги й пілатесу до фізичного навантаження додається дихальна гімнастика. Вона позитивно впливає на стан нервової системи, легенів. Але все ж при виборі вправ необхідно враховувати різновид захворювання і його тип. Чи допомагає йога за сколіозу, ви зможете зрозуміти за своїм станом уже після кількох занять. Пам’ятайте: у вас не повинно бути дискомфорту, болю після тренувань.
  4. Фітнес із фітболом. Покращує роботу дихальної та серцево-судинної системи, сприяє виробленню навичок правильного дихання. Завдяки легкій витяжці хребта, спостерігається його вирівнювання, попереджаються деформаційні зміни грудної клітки.
  5. Танці. Виключати такий вид фізичних навантажень не варто, але при виборі стилю необхідно бути дуже обережним. Добре розвивають силу і гнучкість м’язового корсета бальні танці. Але це має бути аматорське заняття спортом, а не професійне, особливо якщо ступінь захворювання серйозний.

Йога при сколиозе

Лікарі позитивно відгукуються і про лікувальну верхову їзду, стверджуючи, що вона зміцнює м’язовий корсет. Рух у такт коня створює ефект масажу в міжхребцевих дисках. Але показаний такий вид спорту тільки за 1 ступеня диспластичного і функціонального сколіозу. Витяжку хребта також забезпечать заняття на турніках: вага і підтягування. Але їх також рекомендують виконувати тільки на початкових стадіях захворювання.

 

Протипоказані види спорту при сколіозі

 

Уникати варто асиметричних видів спорту, зокрема теніс, фехтування, бадмінтон, метання списа, баскетбол. Також рекомендується виключити такі види спорту, які вимагають підвищеної рухливості та перегинів хребта. Тому, якщо ви поставите лікарю запитання, чи можна займатися художньою гімнастикою за сколіозу, то отримаєте негативну відповідь. Погіршувати стан може бокс, стрільба з лука, фігурне катання, активні стилі танців.

Тобто, за наявності викривлення хребта, особливо в запущених стадіях, заборонені:

  • підвищені навантаження на спину, включно зі стрибками, випадами з гантелями, присіданнями з обважнювачами, будь-якими роботами зі штангами в положенні стоячи;
  • різкі нахили і випрямлення, скручування і ривки, перекиди, стояння на одній нозі;
  • вправи, виконання яких викликає у вас дискомфорт, біль, тягнучі неприємні відчуття.

При виборі виду спорту необхідно звернутися до лікаря, щоб він підібрав адекватне навантаження і правильну програму індивідуально для вас. Він підкаже, чи можна при сколіозі займатися танцями, фітнесом та іншими видами спорту, яких застережень варто дотримуватися.

До відносних протипоказань можна віднести і біг. Якщо ви бігатимете спеціально облаштованими біговими доріжками, використовуватимете взуття з амортизувальним ефектом, не надто старатиметеся зі швидкістю, навчитеся правильно ставити стопу, то зможете мінімізувати негативне навантаження на хребет. У цьому разі позитивний ефект від тренування переважатиме над негативним.

Спорт як профілактика сколіозу

Незважаючи на те, що статистика сколіозу відображає страшні цифри, не все так страшно. Найчастіше проблема йде з дитинства: тривалі сидіння за партою в одній позі, носіння важкого рюкзака. Але при цьому лікарі зазначають, що 1, а в низці випадків і 2 стадію захворювання можна вилікувати спортом. І тут більше важливий не вид, а регулярність занять, правильне виконання вправ. А ще спорт – це гарне рішення для профілактики сколіозу. Усі ваші заняття мають бути спрямовані на зміцнення м’язового корсета, витягування хребта.

Але в будь-якому разі консультація лікаря не буде зайвою. Необхідно спочатку пройти діагностику. На підставі отриманих даних будуть підібрані оптимальні вправи саме для вас, а ефект від тренувань буде максимальним. За професійними консультаціями звертайтеся до медичного центру “Призма” в Києві. Записатися на прийом можна за телефоном або через онлайн-сервіси зв’язку.

 

Читайте также

Адреса

м. Київ, вул. Сагайдачного, 25
метро «Поштова площа»
(Подільський район)

Час роботи

Без вихідних 8:00 до 20:00

Пошта

відділення естетичної стоматологи

[email protected]

відділення естетичної косметології та реабілітації

[email protected]

Телефони

відділення естетичної стоматологи

+380444251313 +380952691313 +380672161313

відділення естетичної косметології та реабілітації

+380444250313 +380503461313 +380674111313

Залишилися питання?

Задайте їх нашому фахівцеві