Терапія голковколюванням: показання до використання
Методика голковколювання: як проходить процедура
Голкотерапія: основні протипоказання
У чому небезпека голковколювання
Голковколювання (акупунктура) – ця терапія, яка викликає безліч неоднозначних думок як у звичайних людей, так і в медиків. У неї є як прихильники, так і противники. Одні стверджують, що процедура безпечна й ефективна, інші навпаки наголошують на її небезпеці для організму. Але паралельно з цим голкотерапія набирає обертів популярності в усьому світі. Медична статистика США показує, що понад 50% пацієнтів, які мають ті чи інші хронічні болі, останніми роками стали вдаватися саме до акупунктури. Подібна тенденція також спостерігається в країнах Європи, зокрема й в Україні.
Зараз зупинимося детальніше про те, що ж являє собою ця процедура, які показання та протипоказання у неї є. Виділимо основні плюси і мінуси голкотерапії, розпишемо, як проходить процедура і які побічні ефекти від неї можна очікувати. Наведена інформація дасть вам змогу розібратися детальніше в тому, що ж являє собою акупунктура, а також визначити можливість її використання в лікуванні своїх захворювань.
Голковколювання: що це за терапія
Голкотерапія – це процедура, що передбачає точковий вплив на біологічно активні точки (БАТ) організму з використанням спеціальних тонких голок. Прийшла ця методика зі східної медицини. Вважається, що на тілі людини понад 1500 БАТ. Кожна з них має прив’язку до анатомічних структур організму: кровоносних, лімфатичних судин, нервових закінчень, м’язових тканин. Завдяки точковому впливу на них можна регулювати складні гормональні та обмінні процеси, у такий спосіб справляючи загальний позитивний вплив на організм, виліковуючи різні хронічні патології.
Сьогодні терапію голковколювання використовують провідні медичні центри як для лікування захворювань, так і для їх профілактики, а також на етапі реабілітації. Давньокитайські цілителі вважали, що акупунктура дає змогу регулювати енергетичний баланс організму, що запобігатиме поширенню захворювання, сприятливо впливатиме на відновлення здоров’я, дасть змогу вести активне повноцінне життя без лікарських препаратів.
Терапія голковколюванням: показання до використання
Сучасна медицина використовує голковколювання в разі остеохондрозу, невриту лицьового нерва, болю в попереку, безсоння, від тиску, а також у разі лікування багатьох інших захворювань і патологій. Це простий, швидкий і ефективний спосіб загального оздоровлення організму. Серед показань до проведення цієї терапії відносять:
- застуда і всілякі респіраторні захворювання, включно з гострими бронхітами, астмою у дорослих;
- різні хвороби ротової порожнини, шлунково-кишкового тракту, зокрема синдром подразненого кишківника, закрепи;
- неврологічні патології: гострі поперекові, головні, скронево-щелепні, тазові болі, біль у шиї, плечі, лікті, п’яті, радикуліт, синдром неспокійних ніг;
- серцево-судинні захворювання, гострий інсульт або спастичність після інсульту, підвищений артеріальний тиск;
- нейродерміти, псоріаз, кропив’янка та інші шкірні захворювання;
- безсоння, депресія, тривожні стани, полегшення нападів шизофренії;
- біль у спині, тазу під час вагітності, біль під час пологів, передменопаузне і постменопаузне безсоння, припливи тощо.
Також активно використовується голкотерапія при грижі міжхребцевих дисків. Вона дає змогу прибрати багаторічні м’язові затиски в різних відділах спини, що особливо актуально для пацієнтів із сидячою роботою, тих, хто веде малорухливий спосіб життя.
Хороші практичні докази має схуднення за допомогою голковколювання. Під час точкового впливу на відповідні активні точки в мозок передається сигнал, що приглушує апетит, потяг до солодкої, жирної та некорисної їжі. У результаті запускається процес природного схуднення без шкоди для організму.
У США, країнах Європи активно також використовують голкотерапію від куріння. Тут голки встановлюються в активні точки вуха, що в підсумку сприяє зняттю як фізичної, так і психологічної залежності від нікотину. Пацієнт відмовляється від багаторічної залежності легко і просто. Досягнутий ефект зберігається в середньому на 3 місяці. Цього буде цілком достатньо для того, щоб з організму природним шляхом були виведені залишки нікотину, що усуне потяг до куріння.
Методика голковколювання: як проходить процедура
Користь від голковколювання вже неодноразово було доведено на практиці. До того ж сама процедура безболісна і не спричиняє серйозних побічних реакцій з боку організму. Лікування акупунктурою починається з консультації фахівця, знайомства з клінічною картиною, симптомами. У деяких випадках можуть призначатися додаткові клінічні обстеження, які допоможуть поставити правильний діагноз. На підставі отриманих даних терапевт розробляє концепцію лікування індивідуально для кожного пацієнта. Підбираються оптимальні зони для впливу, кількість процедур і їхня тривалість.
Саме голковколювання виконується в такій послідовності:
- Пацієнт приймає зручне для себе положення, найчастіше лежачи.
- Лікар обробляє область впливу антисептичними розчинами і вводить голки у відповідні біологічно активні точки. Чи боляче робити голковколювання? Ні, бо самі голочки дуже тонкі й за професійного ведення можна відчути лише незначний дискомфорт: легке пощипування, підтягування. Здебільшого за одну процедуру встановлюється від 10 до 15 голок.
- Тривалість кожної процедури приблизно 20-30 хвилин. Під час неї пацієнт відчуватиме розслаблення, тепло.
- По закінченню часу голки видаляють, а шкіру знову обробляють антисептиком.
- Рекомендовано кілька хвилин відпочинку, після чого пацієнт може вирушати додому.
Так проходить класична процедура акупунктури. У своїй більшості пацієнт не відчуває болю після голковколювання. Можливе незначне почервоніння шкіри, яке минає саме по собі, не вимагаючи приймання будь-яких ліків.
Залежно від призначення лікаря для посилення ефекту можуть використовуватися інші методики голковколювання. Так, електроакупунктура передбачає пропускання через ігри слабкого струму і світлову стимуляцію. Подібний вплив спостерігається і під час застосування лазера. Тільки тут промінь лазера замінюють голки. У деяких випадках вушна акупунктура передбачатиме прикріплення голок не на 20 хвилин, а на кілька днів. Усе це визначається індивідуально в кожному конкретному випадку.
Ефект від голковколювання, через скільки він проявиться
Сказати однозначно, скільки знадобиться процедур акупунктури, поки ви відчуєте стабільний ефект, не можна. Усе залежить від того, про яку патологію йдеться, наскільки сильно проявляються її симптоми. Якщо ви відчуваєте гострий біль, то полегшення проявиться вже після першої процедури, буквально через кілька хвилин. Ви практично відразу можете відчути, що дає лікування голковколюванням.
З кожним наступним разом ефект буде накопичуватися. Процедури за гострого або хронічного стану необхідно робити щодня або через день, перерва в 4 дні призведе до втрати ефекту.
Голковколювання: побічні ефекти
Чи буває загострення після голковколювання або якісь негативні реакції з боку організму? Здебільшого подібного не спостерігається в разі, якщо терапію проводить сертифікований лікар, який точно знає, що і як треба робити. Також дуже важливо обробляти місце введення голок антисептиками, використовувати виключно стерильні матеріали. Так можна запобігти потраплянню інфекції в організм.
До побічних ефектів від голковколювання відносять:
- болючість у зоні ведення, поява синців або кровотечі;
- відчуття втоми;
- локальне почервоніння, незначна набряклість.
Усі ці симптоми мають тимчасовий характер і минають самостійно вже через кілька хвилин. Такі ускладнення після акупунктури, як запаморочення, втрата свідомості, нервове роздратування, на практиці трапляються вкрай рідко. Найчастіше вони пов’язані з психоемоційним станом пацієнта. Але в будь-якому разі, що досвідченіший лікар, то безпечнішим і ефективнішим буде лікування для пацієнта.
Голкотерапія: основні протипоказання
Як і будь-яка інша медична процедура, голкотерапія має показання та протипоказання. Так, не рекомендується проводити її за наявності таких патологій:
- гостра хірургічна патологія;
- захворювання будь-якої етіології, що потребують стаціонарного лікування;
- невідкладні стани;
усі захворювання в термінальній або 4 стадії; - інфекційні хвороби в гострій фазі, зокрема туберкульоз;
- порушення згортання та інші захворювання крові;
- злоякісні новоутворення.
Психічні захворювання погано піддаються лікуванню, оскільки пацієнти приймають багато сильнодіючих препаратів. Акупунктура погано поєднується з нейролептиками, транквілізаторами, антидепресантами. З побічних ефектів – зниження артеріального тиску в гіпотоніків.
Також є вікові обмеження. Дітям можна робити голковколювання з 1 року, до цього точковий масаж тих самих точок; літнім людям після 75 років – залежно від стану здоров’я.
З обережністю цю процедуру проводять вагітним жінкам, пацієнтам, які страждають на алкогольну залежність. Якщо є пошкодження шкіри, то в цьому місці голки не встановлюють. Також лікар уникає місць поруч із папіломами, родимками.
Щоб мінімізувати негативні реакції після процедур, на час лікування рекомендується знизити інтенсивність тренувань, не приймати гарячі ванни, не відвідувати лазні, сауни, постаратися виключити прийом гострих страв.
У чому небезпека голковколювання
Тепер, коли ви знаєте, що являє собою процедура, чим корисна голкотерапія і які протипоказання у неї є, перейдемо до знайомства з потенційними небезпеками. Ми вже говорили про те, що причина всіх ризиків, які приписують акупунктурі, безпосередньо пов’язані з поганою кваліфікацією лікаря, відсутністю належних знань. Міркуйте самі:
- Неправильний вибір біоактивних точок спричинить низьку ефективність процедур. У результаті може бути втрачено цінний час, хвороба – запущена, загальний стан – погіршиться. Ба більше, на тілі людини є точки, в які взагалі заборонено водити голки. І про них обов’язково має знати лікар.
- Некомпетентна діагностика. Неправильно поставлений діагноз загрожує тими ж негативними наслідками, що й помилки у виборі біоактивних точок. Поки лікуватимуть неіснуючу хворобу, реальна прогресуватиме.
- Використання нестерильних голок. Допустити подібного не зможе жоден компетентний лікар і клініка, що поважає себе. Здебільшого сьогодні використовують одноразові голки, які розпечатуються при пацієнті безпосередньо перед проведенням процедури. Так виключається ризик інфікування.
Тобто говорячи про те, яка користь і шкода є у голковколювання, необхідно насамперед виходити з компетентності лікаря. Для постановки точного діагнозу можна використовувати лабораторні аналізи, ультразвукове дослідження, магнітно-резонансну терапію. Тобто не знаючи повної клінічної картини починати лікування акупунктурою не можна. А це означає, що, замислюючись про акупунктуру, насамперед необхідно вибирати клініку і терапевта. Так ви зможете мінімізувати всі можливі ризики й отримати від лікування максимум ефекту.
Чим корисне голковколювання?
Голковколювання обличчя, вух, тіла – це метод комплексного оздоровлення організму з мінімальними ризиками розвитку побічних ефектів. Він вирізняється максимально широким спектром застосування, оскільки підходить для полегшення стану багатьох клінічних випадків у гострій і хронічній фазі. За допомогою акупунктури можна поліпшити функціональний стан різних органів і систем, інтенсифікувати місцевий кровообіг, зменшити біль, заспокоїти нервову систему, нормалізувати вегетативні реакції. Акупунктура працює через симпатичну та парасимпатичну нервову систему.
Знову ж таки повторимося, що користь і шкода від цієї процедури безпосередньо залежить від того, хто її проводить. Якщо не хочете ризикувати, не хочете, щоб після голковколювання був головний біль, нездужання та інші негативні реакції, звертайтеся по професійну допомогу до лікарів медичного центру “Призма” в Києві. Тут ви отримаєте комплексну діагностику та професійне проведення процедури, що стане запорукою ефективного усунення наявних патологій і загального поліпшення стану організму.