Дистальный прикус: виды, причины и способы лечения

Дистальний прикус – патологія, що негативно впливає як на естетику, так і на загальне здоров’я організму. Він може стати причиною хвороб ясен, захворювань шлунково-кишкового тракту, надмірного стирання зубів. Зараз зупинимося детальніше на тому, що являє собою ця патологія, які в неї зовнішні прояви та причини розвитку. Розповімо, як діагностувати і як виправити детальний прикус у пацієнтів різного віку. Наведемо низку рекомендацій з метою профілактики захворювання.

Що являє собою дистальний прикус

Дистальний прикус – це захворювання, яке супроводжується висуванням вперед верхньої щелепи над нижньою при з’єднанні зубних рядів. Тобто спостерігається неповноцінний розвиток нижньої щелепи.

У медичній практиці таку патологію ще називають дистальною оклюзією або прогнатією. Необхідність у її лікуванні залежить від ступеня вираженості. У низці випадків немає сенсу проводити корекцію, оскільки відхилення перебувають у межах норми і не чинять негативного впливу на зовнішній вигляд і роботу щелеп. Але в інших ситуаціях не обійтися без комплексного підходу і тривалого відновлення нормального прикусу.

Дистальный прикус: симптоматика

Прояв захворювання безпосередньо залежить від форми патології та ступеня її розвитку. Дистальний прикус у дітей ще тільки розвивається, тому помітних зовнішніх проявів у нього немає. У міру прогресування симптоматика буде ставати все більш вираженою. Встановити наявність патологій зможе лікар, орієнтуючись на стан зубного ряду:

  • наявність широкої щілини між передніми зубами;
  • скупченість зубного ряду;
  • неправильне положення деяких зубів (можуть бути розгорнуті);
  • неповне з’єднання бічних зубів;
  • порушення прикусу;
  • недорозвиненість нижньої щелепи.

Якщо захворювання запущене, то додається зовнішня симптоматика. Так глибокий дистальний прикус у дорослих характеризуватиметься ще й змінами зовнішності: великі щоки та вилиці, злегка опукле обличчя, так званий “пташиний профіль”, підняті вгору крила ніздрів. Часто біля підборіддя є виражена складка, а верхня губа щільніша. Можна помітити, що у людей, які страждають на цю патологію, прочинений рот, зважаючи на те, що нижня губа підведена під передні зуби. Спостерігається шепелявість і гаркавість у розмові. За серйозного дистального прикусу порушується і постава.

Усі ці ознаки будуть посилюватися в міру розвитку захворювання. Тому важливо не запускати патологію і звернутися по професійну допомогу за перших підозр.

Дистальний прикус: причини появи

Найчастіше ця патологія розвивається у дітей. Анатомічно у малюків нижня щелепа зсунута по відношенню до верхньої приблизно на 1 см. У процесі грудного вигодовування, далі при переході до твердої їжі, нижня щелепа активно розвивається, змінюється прикус. У разі, якщо замість грудного було штучне вигодовування, малюкові доводилося менше зусиль прикладати під час смоктання, що сповільнювало повноцінний ріст нижньої щелепи.

Ребенок сосет палец

Ще причини дистального прикусу можуть бути такими:

  • ендогенні хвороби;
  • генетична схильність, фенотипічні аспекти;
  • удари, падіння та інші травми обличчя, що провокують уповільнення в розвитку нижньої щелепи;
  • часті застудні захворювання: якщо постійно дихати ротом, то нижня щелепа зміщується назад;
  • тривале смоктання пальця, сосок,
  • підпирання рукою підборіддя, звичка тримати в роті олівець, ручку: також гальмують розвиток щелепи.

Що серйозніші відхилення, то явнішими будуть прояви патології і то кардинальнішого лікування вони потребуватимуть.

Що буде, якщо дистальний прикус не лікувати

Якщо не приділяти уваги профілактичним заходам, якщо запустити хворобу, то пацієнт з часом стикається з такими проявами:

  • порушення естетики, зокрема симетрії обличчя;
  • проблеми з пережовуванням їжі та її ковтанням, що негативно позначиться на роботі шлунково-кишкового тракту;
  • складнощі з мовленням, нерівномірне дихання;
  • підвищена сприйнятливість до захворювань пародонту, розвитку карієсу;
  • складнощі на етапі імплантації, протезування;
  • часта кровоточивість ясен;
  • надмірна стираність зубів;
  • порушення функції скронево-нижньощелепного суглоба.

Дискомфорт і больові відчуття, з якими пацієнт стикатиметься під час розмови, жування їжі, згодом тільки посилюватимуться. Не чекайте, поки патологія досягне такого ступеня, адже можливе виправлення дистального прикусу брекетами та іншими досить щадними методиками.

Дистальний прикус: основні різновиди

Дистальний прикус класифікують за кількома категоріями:

  1. За формою: зубоальвеолярна, скелетна, спільна. За зубоальвеолярної форми спостерігається анатомічно невірний ріст зубного ряду. У такій ситуації лікування передбачає носіння брекетів. Скелетна або, як її ще називають, гностична форма патології з’являється внаслідок неправильного формування щелепи. Її можна виправити шляхом хірургічного втручання. Спільна форма передбачає комбінацію обох причин і потребує індивідуального підходу до лікування.
  2. За Енглем. Така класифікація дистального прикусу буває двох типів: І та ІІ. У першому випадку спостерігається звуження щелепної дуги в бічних відділах, що викликає віялоподібне розташування різців. У другому випадку бічні різці частково розгорнуті, а передні зуби мають сильний нахил до неба.
  3. За Бетельманом. Тут виділяють 4 різновиди: нижня щелепа недорозвинена, а верхня в нормі; нижня в нормі, а верхня збільшена; нижня недорозвинена, а верхня збільшена; верхня збільшена та є бічне стиснення зубів.

Дистальний прикус: особливості діагностики

Мужчина на осмотре у стоматогора

 

Щоб лікар міг визначити, як виправити дистальний прикус у дорослого або дитини максимально швидко й ефективно, йому необхідно зрозуміти причину патології, а також ступінь її розвитку. Для цього виконується комплексна діагностика, що включає:

  • візуальний огляд ротової порожнини;
  • формування зліпків для уточнення ступеня патології;
  • комп’ютерна томографія;
  • знімки щелепної кістки, зубного ряду в декількох проекціях.

За необхідності додатково призначається електроміографія, реографія скронево-нижньощелепного суглоба. Така діагностика дасть змогу лікарю побачити повну клінічну картину дистального прикусу, підібрати найефективніше лікування.

Дистальний прикус: особливості лікування

Те, як виправити дистальний прикус, багато в чому ще буде залежати і від віку пацієнта. Підходи до лікування патології у дорослих і дітей у сучасній медицині різні. Це пов’язано з тим, що в дитини кістки щелепи ще розвиваються, що дає змогу скоригувати положення зубів, у такий спосіб усунувши патологію. Якщо вже тканини і кістки усталяться, то забезпечити подібне буде вкрай складно.

Особливості лікування дистального прикусу в дітей

Лікування захворювання у дітей можна починати вже з 3-х річного віку. Хороший ефект дає альвеолярний масаж і міогімнастика за дистального прикусу. Вони стимулюватимуть розвиток нижньої щелепи й одночасне уповільнення росту верхньої. Ортодонтичні конструкції призначаються вже в більш пізньому періоді.

Також у низці випадків показано використання:

  1. Активаторів Дасса, Роджерса, Френкеля та інших пристосувань на основі гвинтів.
  2. Трейнерів – еластичних кап, які тренують м’язи. Встановлюються на ніч і на кілька годин на день. Тривалість лікування може бути від 4 і до 12 місяців.
  3. Ортодонтичні пластинки. Металева дуга, яка є в їхній конструкції, чинитиме тиск на зубний ряд із певним зусиллям, що призведе до його вирівнювання. Тривалість лікування становить від 6 до 18 місяців.
  4. Брекет системи. Такі незнімні конструкції встановлюються підліткам. Лікар вибирає найбільш підходящий варіант: металеві, лінгвальні, керамічні. Брекети фіксуються на кожному зубі, а далі через них протягується металева дуга. Здебільшого лікування займає від 1 року до 2 років.

Брекеты, установленные для исправления дистального прикуса у ребенка

Особливості лікування дистального прикусу у дорослих

Якщо ситуація не надто запущена, то проблему можна усунути методом встановлення шин, брекетів, еластичної тяги, підборідної капи. На усунення патології може знадобитися від 1,5 до 3 років. За правильного підходу дистальний прикус після брекетів зникне повністю.

Чи можна встановити вініри при дистальному прикусі? Можна, але тільки вже після завершення базового лікування. Річ у тім, що встановлення вінірів допоможе прибрати тільки естетичну проблему, зокрема поліпшити форму зуба, його колір, але саму патологію вони не усувають. Тобто спочатку виконується комплексне ортодонтичне лікування, а далі вже естетична корекція з використанням вінірів.

Спрогнозувати точно, наскільки відновиться зубний ряд, скільки займе процес усунення патології, неможливо, оскільки всі ці процеси індивідуальні. Практика показує, що 95% пацієнтів, які стикалися з цим захворюванням, вдалося його прибрати за допомогою ортодонтичного лікування. І тут є прямий взаємозв’язок із тим, у якому віці буде звернення по професійну допомогу. За одного й того самого ступеня вираженості лікування дистального прикусу в дитини триватиме півроку-рік, а в дорослого – кілька років.

Дистальний прикус: профілактичні заходи

Замислитися про проблему розвитку в дитини дистального прикусу майбутня мама повинна ще на етапі вагітності. Найважливішими тут будуть перші 3 місяці, коли формується скелет плода, його череп. Порушити цей природний процес і викликати незворотні реакції може вживання заборонених лікарських препаратів, часте перебування в стресових ситуаціях, наявність шкідливих звичок.

Після того як дитина вже народиться, необхідно стежити за її поведінкою. Якщо передбачається штучне годування, то слід підбирати більш жорсткі соски для пляшок. Так, щоб дістатися до їжі, дитині доведеться смоктати з великим зусиллям, що сприятиме правильному формуванню та розвитку нижньої щелепи. Також варто уникати тривалого використання соски, прибрати звичку смоктання пальців, кулачків, а в більш старшому віці – ручок, олівців.

На правильний розвиток щелепи також впливає:

  • постава: стежте, щоб школяр сидів рівно;
  • травми носа;
  • часті ЛОР-захворювання, зокрема в хронічній формі.

Це ті чинники, на які може вплинути кожен з батьків. Незначні коригування поведінки вашої дитини призведуть до того, що її щелепа розвиватиметься правильно і ви зможете уникнути серйозних патологій у майбутньому.

Але якщо проблема вже є, необхідно звернутися за її лікуванням. І тут компетентну допомогу готові надати лікарі медичного центру “Призма” в Києві. У нас працюють досвідчені ортодонти, хірурги, терапевти, які діагностують патологію, призначать оптимальне лікування та реалізують усі заходи на високому професійному рівні з використанням передових сучасних технологій.

Читайте также

Адреса

м. Київ, вул. Сагайдачного, 25
метро «Поштова площа»
(Подільський район)

Час роботи

Без вихідних 8:00 до 20:00

Пошта

відділення естетичної стоматологи

[email protected]

відділення естетичної косметології та реабілітації

[email protected]

Телефони

відділення естетичної стоматологи

+380444251313 +380952691313 +380672161313

відділення естетичної косметології та реабілітації

+380444250313 +380503461313 +380674111313

Залишилися питання?

Задайте їх нашому фахівцеві