Можно ли делать рентген зубов во время беременности: отвечаем на насущный вопрос?

Стоматолог показывает пациентке рентген-снимок зубов.

Рентген зуба під час вагітності на ранніх термінах і в більш пізньому періоді – це питання, яке цікавить багатьох майбутніх мам. Ще не так давно у цієї процедури була низка абсолютних протипоказань. І в цьому списку також була вагітність. Але як вчинити в тому разі, якщо вас турбує зубний біль, якщо є запальний процес, висока ймовірність розвитку гнійної інфекції? Можливо, ризики в цьому випадку будуть значно серйознішими, ніж проведення рентгенологічного обстеження.

Зараз розберемося в цьому питанні детальніше. Виділимо низку показань, за яких варто проводити цю процедуру. Розпишемо, які наслідки для організму може мати ця процедура на тих чи інших термінах. Підкажемо, як мінімізувати різні ризики і постараємося дати розгорнуту відповідь на запитання “чи можна робити рентген зуба вагітним”.

Коли рентген зуба показаний вагітним

Рентген зубів – діагностична методика, що виконується із застосуванням рентгенівського випромінювання. З його допомогою стоматолог може виявити приховані проблеми в ротовій порожнині пацієнта, зокрема запалення, пухлини, оцінити стан зуба, кореня. Без рентгена лікування зубів виконують тільки в тому разі, якщо проблема себе повністю проявила і в лікаря немає необхідності шукати приховані патології. В інших випадках ця процедура рекомендована до проведення.

Так навіщо роблять рентген зуба? До найпоширеніших показань до його проведення відносять:

  • наявність серйозної вогнищевої інфекції, що характерно для глибокого карієсу як в одному, так і в декількох зубах;
  • складнощі в розвитку зубів мудрості, необхідність їх видалення: актуально для ситуацій, коли вісімки не повністю прорізані, коли вони ростуть убік;
  • підозри на приховані проблеми в коренях зуба і коронковій частині, періодонтити, запальні явища в пародонтальній тканині;
  • пульпіт, необхідність у видаленні нерва, пломбуванні каналів;
  • травми і переломи, а також інші пошкодження зуба, які треба відновлювати, але неозброєним оком помітити неможливо.

Також цю процедуру призначають у випадках, коли необхідно побачити зміни в тканинах щелепи, зубів. Наявність навіть значного практичного досвіду не дасть змоги лікарю візуально встановити розміщення коренів, структуру пульпарної камери, дентальних каналів. Усе це актуально і під час лікування майбутніх мам. Тому нерідко лікар призначає рентген зуба під час вагітності.

Це та процедура, яка дасть змогу запобігти серйозним наслідкам, позбавити зубного болю. Ось тільки підійти до цього процесу необхідно з набагато більшою обережністю і педантичністю, ніж у роботах з іншими пацієнтами, враховуючи делікатний стан пацієнток.

Різні терміни вагітності та рентген

Беременная женщина в первом триместре

Вагітність не належить до абсолютних протипоказань до проходження такої процедури, як рентгенологічне дослідження зубів. У разі виявлення серйозної патології, яка може нести в собі потенційний ризик для здоров’я майбутньої мами, то його не тільки можна, а й потрібно робити. Єдине – необхідно правильно підібрати час для проходження цієї діагностики, а також вжити низку заходів, здатних підвищити безпеку дослідження.

Якщо прив’язувати рентген зуба під час вагітності до триместрів, то тут є низка нюансів:

  1. Перший триместр. У цей період спостерігається формування життєво необхідних органів плода. Відповідно дуже серйозним буде ризик появи тих чи інших патологій. Серед основних небезпек виділяють розвиток дистрофії, хвороб кровотворної системи, частих діарей тощо. Тому лікарі не рекомендують робити рентген зуба на ранніх термінах вагітності, якщо це не несе прямої загрози загальному стану майбутньої мами. Необхідність проведення діагностики на невеликому терміні визначає стоматолог під час консультацій, зіставляючи користь і потенційну загрозу.
  2. Другий триместр. На цьому етапі всі органи дитини сформовані, вона захищена від різних впливів шаром плаценти. Тобто зовнішні чинники чинять на її розвиток мінімальний вплив. Тому лікарі рекомендують вагітним лікувати зуби саме у 2 триместрі. Найкращим часом буде кінець цього періоду.
  3. Третій триместр. Це час, коли організм майбутньої мами готується до пологів. Тут підвищується чутливість до зовнішніх впливів, що робить більш високим ризик негативного впливу рентгена. Це може спровокувати передчасні пологи, хоча ймовірність досить низька. Тобто, якщо є серйозна патологія або необхідно вирвати зуб під час вагітності в 3 семестрі, то знімок можна буде зробити. Якщо ж можна обійтися і почекати, поки дитина народиться, то процедуру варто перенести, щоб мінімізувати ризики.

Ще раз хочемо звернути увагу на те, що можливість проведення цієї діагностики визначається стоматологом заздалегідь, після знайомства з клінічною картиною пацієнтки та її загальним станом. Якщо виявиться, що існують проблеми, які потребують серйозного стоматологічного втручання, то оптимально пройти рентген у 2 триместрі. Що ж стосується екстрених випадків, то тут остаточне рішення також ухвалює лікар. Тоді, коли для життя майбутньої мами існує загроза, рентген проведуть не тільки в 3, а й навіть у 1 триместрі.

Зробила рентген зуба, не знаючи про вагітність: що робити?

Що робити, якщо ви зробили рентген зуба, не знаючи про вагітність? На жаль, повернути час назад не можна. Але й занадто панікувати з цього приводу не варто. Річ у тім, що рентген зубів дає наднизьку дозу опромінення. Організм самостійно відновлюється, не вимагаючи медичного втручання. Але щоб прискорити цей процес, лікарі рекомендують зробити вагітним акцент на збалансованому споживанні низки продуктів. Додайте у свій раціон достатню кількість мінералів, вітамінів.

Забезпечити це можна шляхом вживання таких продуктів:

Улыбающаяся беременная женщина сидит на диване.

  • кефір, ряжанка, сметана сир, йогурт;
  • м’ясо, риба, яйця;
  • цільнозерновий хліб;
  • багаті на клітковину фрукти, овочі;
  • зелений чай.

Завдяки збалансованому харчуванню ви зможете мінімізувати негативний вплив, спричинений рентгеном зубів на організм майбутньої мами. Ці рекомендації показані абсолютно кожній вагітній жінці, незалежно від того, лікувала вона зуби чи ні, в який триместр вагітності це було.

 

Як проходить рентген зуба вагітним: основні рекомендації

Рентген зуба и беременность — достаточно совместимые явления, но только тогда, когда соблюдать определенные меры безопасности. Изначально вы должны сообщить стоматологу о своем положении и указать актуальный срок беременности. Мы описывали, что от этого показателя во многом зависит возможность и безопасность выполнения диагностики.

Сама рентгенографія виконується з використанням відповідних застережень:

  • живіт, груди, стегна пацієнтки вкриваються спеціальним фартухом зі свинцевим наповненням, який не пропускає рентгенівські промені;
  • для кожного зуба підбирається індивідуальна експозиція, що мінімізує вплив на інші тканини і структури організму;
  • застосовується спеціальна високочутлива плівка, яка дає змогу якісно відобразити структури зуба або щелепи за мінімального опромінення.

Ще дуже важливо робити рентген зуба вагітним на сучасному обладнанні. Послуг клінік, які пропонують вам провести діагностику на застарілих плівкових апаратах, варто уникати. Вибір зупинити краще на медичних центрах, де застосовується комп’ютерний візіограф. Він чинить більш локальний вплив і знижує загальне променеве навантаження щонайменше в 10 разів порівняно з обладнанням старого зразка.

Саме такі візіографи є в розпорядженні медичного центру “Призма” в Києві. Також у нас працюють досвідчені лікарі, які досконально знайомі з особливостями лікування зубів вагітним жінкам. Звертаючись до нас за лікуванням зубів, майбутні мами можуть бути впевнені в тому, що вони не ризикують ні своїм здоров’ям, ні здоров’ям майбутньої дитини.

 

Читайте также

Адреса

м. Київ, вул. Сагайдачного, 25
метро «Поштова площа»
(Подільський район)

Час роботи

Без вихідних 8:00 до 20:00

Пошта

відділення естетичної стоматологи

[email protected]

відділення естетичної косметології та реабілітації

[email protected]

Телефони

відділення естетичної стоматологи

+380444251313 +380952691313 +380672161313

відділення естетичної косметології та реабілітації

+380444250313 +380503461313 +380674111313

Залишилися питання?

Задайте їх нашому фахівцеві