Свищ на яснах (фістула) – це отвір, який формується в ділянці зубного кореня і виходить на поверхню ясен. Подібне явище спостерігається на хворому зубі. У такий спосіб організм формує канал, яким абсцес, що утворився в товщі щелепи або шарі пародонту, виводитиметься назовні. Зрозуміти, який саме зуб став причиною появи свища на яснах, часто можна шляхом візуального огляду. Він буде покритий нальотом, матиме пломбу або каріозне пошкодження. Нерідко формується свищ на яснах під коронкою або мостом. У будь-якому разі ця проблема потребує професійного лікування, причому якнайшвидшого та професійного. Це та патологія, яка самостійно не проходить. Якщо своєчасно не звернутися по допомогу до лікаря, можна завдати організму серйозної шкоди.
Зараз зупинимося детальніше на тому, з яких причин виникає це захворювання, яку симптоматику воно має і чим небезпечне. Розповімо, як виконується діагностика і як лікувати свищ на яснах. Наведемо низку профілактичних рекомендацій, покликаних мінімізувати ймовірність появи цієї патології.
Поява свища на яснах: основні причини
Основна причина свища на яснах – гнійний бактеріальний запальний процес, який зароджується в глибоких структурах зуба. Його розвиток провокують такі чинники:
- нелікований карієс, що сильно поширився;
- періостит, періодонтит, що супроводжуються скупченням гнійних мас;
- кісти;
- патології в коренях зуба, зокрема травматичні стани;
- запальні хронічні процеси в м’яких тканинах ясенної області.
Незалежно від того, з якої причини пацієнт зіткнувся з цим захворюванням, його необхідно лікувати. В іншому разі гнійний запальний процес поширюватиметься, проникаючи в здорові сусідні тканини, спричиняючи їхнє пошкодження.
Свищ на яснах: симптоматика
Симптоми свища на яснах будуть характерні для всіх запальних захворювань ясен. Зрозуміти, що ви зіткнулися з цією патологією, можна за такими ознаками:
- поява болю під час жування, що локалізована в ділянці певного зуба;
- наявність запального процесу ясен, який нерідко супроводжується почервонінням;
- поява набряклості через накопичення рідини в м’яких тканинах: зуб здається вищим;
- виділення з рани гною: може виявитися прозорим, без запаху або ж біло-сірим;
- незначна рухливість зуба, зумовлена руйнуванням тканин, що його утримують.
Під час візуального огляду можна помітити безпосередньо сам абсцес або ж рану в разі, якщо гній уже почав виходити назовні. Навіть легкий дотик до зуба викликатиме гострий біль. Якщо ви помітили в себе такі симптоми, з’явилася нориця на яснах після пломбування каналів, імплантації, то слід якнайшвидше записатися на прийом до стоматолога.
Небезпека свища: чому його треба лікувати
Свищ сам по собі не є небезпечним, оскільки це захисна реакція організму на гнійне запалення. Саме через нього абсцес і буде виводитися назовні, що знизить ураження тканин. Але вже сама його наявність свідчитиме про присутність у ротовій порожнині інфекції. Якщо її вчасно не прибрати, може спостерігатися серйозна інтоксикація організму, є ризик того, що будуть порушені навіть кістки щелепи, зберегти зуб буде практично нереально.
Те, що свищ на яснах лопнув і з нього вийшов гній, а сама рана поступово стала заростати м’якими тканинами, не означає, що інфекція пішла. Навіть незначний залишок запального процесу стане причиною подальшого рецидиву. При цьому повторні абсцеси і свищі на яснах дають більш серйозні ускладнення і їх важче лікувати.
Швидке звернення до стоматолога – запорука якісного і повного очищення рани від інфекції та максимально швидкого відновлення з мінімальними негативними наслідками для організму загалом. Переймаючись питанням, як позбутися свища на яснах, віддайте перевагу професійним рішенням. Так буде усунуто як прояви патології, так і її першопричини.
Свищ на яснах: діагностичні заходи
Щоб знати, як вилікувати свищ на яснах максимально швидко і легко для пацієнта, лікар спочатку проведе візуальний огляд, ознайомиться з клінічною історією пацієнта, а також призначить рентген або КТ.
Лікування свища на яснах: особливості процедури
Те, як видалити гнійний свищ на яснах, багато в чому залежатиме від причини захворювання. Але базове лікування в такій ситуації включатиме такі дії:
- Повторне знайомство з клінічною картиною і результатами рентгенологічного дослідження.
- Обробка ротової порожнини й ураженої зони антисептиками. Відповідний препарат обирається стоматологом індивідуально залежно від особливостей патології та загального стану пацієнта.
- Якщо потрібне кардинальне втручання, використовується анестезія. Місцеве знеболювання дасть змогу лікарю провести необхідні маніпуляції без дискомфорту для пацієнта.
- Виконується лікування карієсу, чищення і пломбування кореневих каналів у тому разі, якщо стоматолог вважає, що зуб можна зберегти і відновити. Якщо пошкодження виявляться занадто серйозними, може бути ухвалено рішення видалити зуб повністю. У цьому разі залучаються послуги хірурга.
Призначення препаратів, покликаних прискорити загоєння пошкоджених м’яких тканин. Те, як довго заживає свищ на яснах, залежатиме від дотримання рекомендацій лікаря. Стоматолог розповість, як доглядати за ураженою ділянкою, щоб рана затягнулася швидко і без ризику повторного інфікування. Здебільшого призначаються лікарські препарати, які необхідно буде пропити кілька днів, дотримуючись розписаної схеми. Якщо на яснах свищ і виходить гній, то важливо ще використовувати полоскання антисептичними розчинами.
Свищі на яснах: профілактичні заходи
Як і будь-яку іншу патологію, нориці на яснах під час вагітності, після встановлення імплантатів, пломбування каналів, карієсу, простіше запобігти, ніж лікувати. Усунення першопричини – це запорука того, що ви не зіткнетеся з цією патологією. Тому варто проходити огляди у стоматолога кожні півроку. Так ви забезпечите здоров’я зубного ряду і ротової порожнини загалом.
Також у повсякденному житті користуйтеся такими рекомендаціями:
- дотримуйтесь гігієни ротової порожнини;
- виключіть шкідливі звички;
- зробіть акцент на правильному харчуванні;
- знизьте споживання кави, газованих, солодких напоїв;
- хронічні патології тримайте під контролем, щоб уникнути їх загострення;
- звертайтеся за професійним чищенням зубів кожні півроку.
Але якщо вже сталося так, що ви помітили симптоми свища, якщо є запальний процес, не займайтеся самолікуванням. Так ви зможете спровокувати розвиток серйозних ускладнень, поширення патології на супутні тканини, перехід у хронічну фазу. Зверніться по професійну допомогу в медичний центр “Призма” в Києві. Наші лікарі знають, як лікувати свищ на яснах, мають у розпорядженні всі необхідні препарати та інструменти. Це те, що зробить відновлення максимально швидким, ефективним, безболісним.