Вывих стопы: первая помощь

Получившая вывих ноги девушка сидит рядом со скейтбордом

 

Вивих ноги: основні різновиди

Основні причини вивихів

Вивих ноги: симптоматика

Вивих ноги: правила першої допомоги

Вивих стопи: особливості діагностики

Як лікувати вивих ноги: основні етапи

 

Вивих стопи – травматичний стан, який супроводжується порушенням взаємозв’язку кісткової тканини в суглобі. У результаті він може набувати анатомічно неправильного положення, спричиняючи в людини біль, дискомфорт, неможливість повноцінно пересуватися. Загалом у стопі існує 26 кісток, які під час травми можуть зміщуватися. Усі вони розділені за трьома розділами: передплюсневий, плесновий і фланговий. З гомілкою стопа з’єднується через гомілковостопний суглоб. І це найрухоміше місце, яке найчастіше і піддається травмам. Паралельно з цим може спостерігатися розтягнення або ж розрив зв’язок, переломи. І без компетентної допомоги тут не обійтися.

Зараз зупинимося детальніше на тому, які види вивихів стопи виділяє сучасна медицина, розглянемо види таких травматичних станів і основні симптоми. Розповімо, якою має бути перша допомога в цьому випадку, виділимо основні моменти діагностики. Розпишемо, чим лікувати вивих ноги і чи можна зробити це в домашніх умовах.

Вивих ноги: основні різновиди

З огляду на досить складну будову стопи, її пошкодження можуть бути різними. Сучасна медицина виділяє чотири основні класифікації вивиху ноги:

  1. Залежно від ступеня: повний і неповний. У першому випадку діагностується серйозне зміщення кісток, яке супроводжується руйнуванням їхньої прив’язки до голівки кістки. У разі неповного вивиху спостерігається незначне зміщення без розривів.
  2. Залежно від терміну давності травми: свіжі, несвіжі, застарілі. На практиці часто трапляється те, що пацієнт звертається по медичну допомогу не одразу, а по закінченню досить тривалого періоду часу. І те, як лікар лікуватиме вивих стопи, багато в чому залежить від давності травми. Свіжими вважаються ті вивихи, з моменту появи яких минуло не більше 3 діб, несвіжими – від 3 днів до 3 тижнів і застарілими – якщо минуло вже понад 3 тижні.
  3. Залежно від виду отриманої травми: відкриті, закриті. Як і переломи, вивихи можуть супроводжуватися пошкодженням м’яких тканин, епідермісу (відкритий вивих). Якщо подібних проявів немає, то говорять про закритий вивих.
  4. Залежно від місця локалізації. Вивих ноги у дитини або дорослого може бути таранним, підтаранним, міжфаланговим, латеральним і медіальним (плесновим і передплюсновим). Так, перші три різновиди безпосередньо залежать від місця їхньої локалізації, тоді як останні два припускають зміщення пошкодженої кістки назовні та всередину відповідно. У цьому разі йдеться переважно про вивих ноги в щиколотці.

Молодая женщина с вывихом стопы

Основні причини вивихів

Щоб зрозуміти, як лікувати вивих ноги в домашніх умовах і визначити необхідність звернення до лікарів, слід розуміти, що саме призвело до проблеми. Причин подібного травматизму може бути кілька:

  • необережний рух під час ходьби, який призводить до підвертання стопи, найчастіше всередину;
  • прямий удар, який припав або на саму стопу, або на гомілку;
  • інтенсивні стрибки без додаткового захисту, без спеціального амортизуючого взуття;
  • дуже сильне анатомічно неправильне згинання або ж розгинання гомілковостопного суглоба.

Від того, з якої причини сталася травма і наскільки вона серйозна, залежить те, через скільки проходить вивих ноги. Зіткнутися з подібною травмою можуть і дорослі, і діти в побуті, на тренуваннях, на виробництвах, на вулиці. І від них ніхто не застрахований. Просто необхідно знати, як діяти в тій чи іншій ситуації.

Вивих ноги: симптоматика

Найчастіше пошкодження суглоба можна побачити неозброєним оком. Для цього не треба володіти глибокими знаннями і навичками, достатньо просто оглянути травмовану ногу. Отже, який вигляд має вивих стопи:

  • у травмованій ділянці з’являється набряк, шкіра набуває синюватого відтінку;
  • людина відчуває різкий біль, який може поширюватися не тільки на саму стопу, а й захоплювати гомілку;
  • спостерігається зміна форми в ушкодженій ділянці стопи або ж гомілкостопа;
  • є порушення в рухливості, людина не може повноцінно спиратися на ногу, спостерігаються проблеми із самостійним пересуванням.

Якщо ви помітили такі симптоми, значить людині необхідно надати компетентну допомогу і якомога швидше. Не можна забувати про те, що поряд із вивихом подібні прояви має і перелом стопи. Не маючи певних знань і діагностичного обладнання, неможливо точно встановити вид патології. Тому в цій ситуації для надання першої медичної допомоги необхідно звернутися до лікарів, які знають, як визначити вивих або перелом стопи, зможуть надати відповідну допомогу.

Вивих ноги: правила першої допомоги

Перша допомога при вивиху ноги включає в себе низку базових заходів:

  • покладіть людину на рівну поверхню: сидяче положення може призвести до того, що набряклість ще більше збільшиться;
  • забезпечте більш високе положення травмованої ноги по відношенню до рівня тіла – це сприятиме зниженню набряклості;
  • забезпечте хорошу фіксацію ушкодженої ділянки: навіть найменший рух може завдавати людині болю;
  • до ушкодженої ділянки прикладіть лід приблизно на 10-15 хвилин: процедуру можна повторювати кожні 30 40 хвилин, щоб знизити набряклість і ймовірність крововиливу;
  • накладіть шину, перебинтуйте ногу з використанням м’якого матеріалу, еластичного бинта.

Не намагайтеся вправити травмовану ногу самостійно, адже через необережність ви можете завдати людині ще більшої шкоди. Виконуючи описані вище рекомендації, можна прибрати больовий синдром, запобігти поширенню набряклості. У низці випадків рекомендовано дати людині болезаспокійливі ліки. Усі інші заходи варто довірити лікарям.

Просвечивающаяся нога с явно видимыми костью стопы и голени

Вивих стопи: особливості діагностики

Якщо в наявності є ознаки вивиху стопи, то встановити точні пошкодження можна тільки шляхом комплексної діагностики. Тільки так можна буде призначити оптимальне лікування, запобігти розвитку серйозних ускладнень. Як основні діагностичні заходи використовують:

  • візуальний огляд, пальпація пошкодженої ділянки, опитування з метою встановлення причини травми;
  • рентгенологічне дослідження або магнітно-резонансна терапія;
  • комп’ютерна томографія (у досить серйозних ситуаціях).

Тільки після того, як у розпорядженні лікаря будуть усі необхідні результати обстеження, можна починати лікувати вивих суглоба.

Як лікувати вивих ноги: основні етапи

Здебільшого лікування вивиху ноги включатиме в себе реалізацію кількох послідовних етапів:

  1. Вправлення. Виконується в обов’язковому порядку під анестезією. Це не тільки знизить больові відчуття, а й забезпечить розслаблення м’язової тканини.
  2. Фіксація пошкодженої ділянки за допомогою гіпсової пов’язки. Сказати однозначно, скільки лікується вивих ноги шляхом носіння такої пов’язки, не можна. Усе залежить від того, які структури були травмовані, наскільки серйозні виявлені ушкодження.
  3. Медикаментозна терапія. Здебільшого включатиме в себе препарати, що усувають больові відчуття, знижують гіпертонус м’язової тканини.
  4. Реабілітація після травми. Це той етап, який займає найбільше часу. Проводиться після того, як буде видалена гіпсова пов’язка. Основне завдання тут – відновити рухливість суглобів, еластичність тканин. На цьому етапі може використовуватися УВЧ, різні аплікації, магнітотерапія, лазеротерапія, кріотерапія. Ці процедури розслаблюють м’язову тканину, купірують запальні процеси, покращують місцевий кровотік і рух лімфи, прибирають набряклість, розширюють судини. Нерідко також показана лікувальна фізкультура, масаж. Лікарі поступово збільшуватимуть навантаження на пошкоджену ділянку, тим самим готуючи стопу до нормальної роботи.

Як бачите, лікування вивиху стопи в домашніх умовах не є можливим. Тут в обов’язковому порядку потрібна професійна допомога. В іншому разі ви ризикуєте жити далі з постійним болем, дискомфортом, обмеженістю в рухах.

Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, не думайте над питанням, скільки проходить вивих ноги: без додаткової допомоги лікарів і реабілітологів у складних ситуаціях обійтися не можна. Самостійно такі травми не минають. Вони залишають негативний вплив на організм. У разі травми ноги рекомендуємо якнайшвидше звернутися по професійну допомогу, зокрема до медичного центру “Призма” в Києві. У клініці працюють досвідчені травматологи, реабілітологи. Ви отримаєте комплексну діагностику, лікування та відновлення, що дасть змогу максимально швидко повернутися до повноцінного життя без болю та дискомфорту.

Читайте также

Адреса

м. Київ, вул. Сагайдачного, 25
метро «Поштова площа»
(Подільський район)

Час роботи

Без вихідних 8:00 до 20:00

Пошта

відділення естетичної стоматологи

[email protected]

відділення естетичної косметології та реабілітації

[email protected]

Телефони

відділення естетичної стоматологи

+380444251313 +380952691313 +380672161313

відділення естетичної косметології та реабілітації

+380444250313 +380503461313 +380674111313

Залишилися питання?

Задайте їх нашому фахівцеві