Как быстро восстановиться после травмы колена?

Травма колена у женшины

Як швидко відновитися після травми коліна – питання, яке часто цікавить не тільки спортсменів, а й любителів велосипедів, звичайних і роликових ковзанів, сноуборду, лиж. Один необережний рух, і рухливість суглоба обмежена, ви відчуваєте дискомфорт, біль. Якщо травма легка, то достатньо буде знизити фізичне навантаження і кілька днів робити крижані компреси. Серйозніші травми потребуватимуть професійного підходу, який включатиме хірургічне втручання і реабілітацію.

Зараз зупинимося докладно на тому, які травми коліна трапляються на практиці найчастіше. Виділимо симптоми, які вказуватимуть на необхідність звернення до фахівців. Розпишемо, як може проходити лікування травми коліна і реабілітація після неї.

 

Травми коліна, які трапляються найчастіше

 

Розглядаючи питання, які бувають травми коліна, виділимо найпоширеніші різновиди:

  1. Перелом. У коліні може бути зламана будь-яка кістка. Найчастіше внаслідок падіння страждає колінна чашечка. Підвищений ризик спостерігається у людей, які страждають на остеопороз, адже щільність кісткової тканини у них знижена. Якщо під час перелому спостерігається зміщення, показано оперативне втручання. Коли кістка не зрушила зі свого місця, то накладається фіксатор, який утримує коліно в анатомічно коректному положенні. При цьому слід унеможливити навантаження на ногу і чекати, поки організм не відновиться. Якщо ж травма сталася внаслідок стрибка на пряме коліно, додатково виконується комп’ютерна томографія всієї ноги, щоб унеможливити ймовірність ушкодження стегнової кістки.
  2. Вивих. Найчастіше спостерігається в контактних видах спорту, автомобільних аваріях. А тут кістки зміщуються, виходячи з природного положення. Нерідко вивих супроводжується пошкодженням нервів, сухожиль кровоносних судин, які розташовані біля коліна. У серйозних ситуаціях показано оперативне втручання. Якщо з місця зсунулася чашечка, то лікар вправить її назад і встановить шину. У подальшому будуть потрібні досить прості фізіотерапевтичні вправи, щоб відновити рухливість коліна.
  3. Травма меніска. Меніск – це хрящова тканина, що виконує функцію амортизатора в суглобі. Коли він пошкоджується, то погіршується стабільність, з’являється проблема зі згинанням і розгинанням ноги. Кожен крок супроводжується характерним клацанням. Найчастіше травма меніска коліна діагностується у танцюристів, спортсменів. Щоб визначити наявність патології, проводять рентген або МРТ. В особливо серйозних ситуаціях меніск видаляють оперативно. Якщо спостерігається зміщення, то лікар вправляє його і накладає шину або ж гіпс, прописується фізіотерапія. Якщо пошкодження меніска пов’язані з віковими дегенеративними змінами, то програма лікування розробляється спільно фізіотерапевтом і ортопедом.
  4. Тендиніт. Це запальний процес у сухожиллях, що з’єднують чашечку коліна і гомілку. Його розвитку сприяють часті мікротравми, надмірне навантаження. Проявляється гострим болем під час фізичного навантаження, неприємними відчуттями під час торкання. Сам запальний процес в основному знімається медикаментозно, але на час відновлення про спорт треба забути, зробивши ставку на лікувальну фізкультуру. Оперативне втручання проводять тільки в тому разі, коли в тканинах виявлено патологічні зміни.
  5. Розрив, розтягнення зв’язок. Йдеться про пошкодження м’яких тканин, що з’єднують м’язи і кістки. Якщо травмується коліно, то страждають зв’язки наколінника. Причиною цього можуть бути випадкові падіння, заняття спортом. Щоб зрозуміти, сталося розтягнення зв’язок коліна або їхній розрив, роблять рентген, МРТ. Нерідко проблему можна усунути тільки оперативним шляхом. Після хірургічного втручання накладається гіпс, а далі розписуються реабілітаційні заходи. Відновлення тут може бути довгим.

 

Мужчина получил травму колена
Чоловік отримав травму коліна

Травми коліна: основні симптоми

 

Травма колінного суглоба – це проблема, яка може стати причиною інвалідизації. Якщо не приділити достатню увагу її лікуванню та реабілітації, можливий розвиток незворотних наслідків. Кісткова і хрящова тканина мають низький ступінь регенерації. З віком ця проблема посилюється, тому люди старше 50 років рідко обходяться без медичної допомоги.

Наявність травми та її наслідки негативно впливають на якість життя пацієнта, знижують комфортність пересування, спричиняють проблеми в побуті, самообслуговуванні. Щоб не допустити подібного, слід звернутися до лікарів за появи таких симптомів:

  • набряк ноги після травми коліна: захоплює також і прилеглі тканини;
  • неможливість повністю зігнути і розігнути коліно;
  • хрускіт при будь-якому русі;
  • видима неозброєним оком деформація кістки;
  • відчуття підвищеного навантаження при носінні тяжкості;
  • підвищення локальної температури;
  • наявність постійного, ниючого болю, який спостерігається навіть у положенні сидячи, лежачи;
  • втрата чутливості в колінній зоні.

Симптоматика, рівень хворобливих відчуттів, інтенсивність безпосередньо залежать від типу травми. Але в будь-якому разі необхідно звернутися до лікаря. Що раніше ви це зробите, то нижча ймовірність розвитку ускладнень, інфекційних процесів. Особливо важливо не затягувати з візитом у клініку пацієнтам зі слабким імунітетом, тим, хто раніше переносив операції на колінних суглобах, дітям.

Спочатку лікар проведе візуальну діагностику, огляне і пальпує коліно. Далі призначається рентген. Він дасть змогу точно встановити вид травми. Якщо є підозри на розрив, слід пройти МРТ.

 

Чинники, що підвищують ризик травми коліна

 

Імовірність пошкодження коліна буде вищою у пацієнтів, у яких спостерігається:

  1. Нестача м’язової гнучкості. Сильні, опрацьовані м’язи забезпечують додаткову стабілізацію суглобів, запобігають їхній рухливості. Хороша еластичність тканини розширює діапазон руху, мінімізуючи розриви, розтягнення.
  2. Надмірна вага. Найбільше від неї страждають саме колінні суглоби. І спостерігається це не тільки під час занять спортом. Вистачить звичайної ходьби, підйому сходами. Також у людей з надмірною вагою буде більш інтенсивно руйнуватися суглобовий хрящ, що може стати причиною остеоартритів, остеоартрозів.
  3. Стара травма. Якщо і так болить коліно після старої травми, а ви знову його пошкодите, то наслідки можуть бути значно серйознішими.

Найчастіше з такою проблемою стикаються люди, які захоплюються баскетболом, гірськими лижами, бігають підтюпцем, особливо без спеціального амортизуючого взуття. Щоб не запустити проблему, необхідно звертатися до лікарів із певною періодичністю. Так пошкодження суглоба можна буде виявити якомога раніше і почати лікування, не чекаючи, поки ситуація погіршиться. А це запорука швидкого відновлення після травми.

 

Боль в коленях в пожилом возрасте
Біль у колінах у похилому віці

Лікування травм коліна: основні методики

 

Лікування травми зв’язок коліна та інших пошкоджень виконується різними способами залежно від складності ситуації. Легкі випадки передбачають приймання лікарських препаратів, використання лікувальної гімнастики, фізіопроцедур. Якщо проблема досить серйозна, то лікар може призначити:

  1. Металосинтез. Передбачає встановлення металевих імплантів, які утримуватимуть кісткові осколки в анатомічно правильному положенні. Проводиться в разі внутрішньо- і навколосуглобових переломів, зокрема множинних. Забезпечує коректне зрощення кістки.
  2. Артроскопія. Малоінвазивне втручання, що виконується за допомогою артроскопа і мікровідеокамери, яка поміщається безпосередньо всередину суглоба через невеликі надрізи. Забезпечує швидке відновлення.
  3. Заміна колінного суглоба. Одна з найскладніших ендоскопічних операцій, що передбачає повну заміну пошкодженого суглоба. Необхідна в разі неправильного зрощення кісток після спортивної травми коліна, за сильного артрозу, артриту, некрозу тканин, гнійних запалень тощо.

 

Швидке відновлення після травми коліна: методи реабілітації

 

Реабілітація після травми коліна – це комплекс заходів, які сприятимуть:

  • ефективному відновленню втрачених функцій;
  • швидкому поверненню до нормального, повноцінного життя, відновленню елементарних побутових функцій;
  • поліпшенню загального фізичного стану організму, підвищенню м’язового тонусу;
  • запобіганню повторному травмуванню тощо.

Весь процес реабілітації в середньому займає від 2 до 8 тижнів. Усе залежить від складності та ступеня тяжкості патології. Так, відновлення після травми меніска займає 2-4 тижні, наколінника – 4-6 тижнів, зв’язок – 6-8 тижнів.

Ґрунтуючись на клінічній картині, лікар визначить, які вправи ЛФК після травми коліна будуть показані тому чи іншому пацієнту. Так, поряд із лікувальною фізкультурою також можуть використовуватися такі методи реабілітації:

 

  • кінезіотерапія: дає змогу збільшити амплітуду рухів;
  • хівамат-терапія: зменшує набряклість;
  • електростимуляція: підвищує м’язовий тонус;
  • текар-терапія: покращує місцевий кровообіг;
  • ТЕНС-терапія: надає знеболювальний ефект;
  • кріотерапія: загартовує тканини, чинить відчутне знеболення.

 

У низці випадків може бути показаний масаж коліна після травми. Але він має виконуватися виключно за рекомендацією лікаря і досвідченими фахівцями.

Пропонуємо звернутися в медичний центр “Призма” в Києві за професійною і швидкою допомогою. Наші лікарі проведуть комплексну діагностику і допоможуть підібрати відповідне лікування і реабілітацію для вас. Також вони розкажуть, коли можна починати тренування після травми коліна, на що варто робити особливий акцент, а чого уникати, щоб запобігти негативним наслідкам і забезпечити швидке відновлення.

Отримати консультації можна за телефоном або через онлайн-сервіси зв’язку.

Читайте также

Адреса

м. Київ, вул. Сагайдачного, 25
метро «Поштова площа»
(Подільський район)

Час роботи

Без вихідних 8:00 до 20:00

Пошта

відділення естетичної стоматологи

[email protected]

відділення естетичної косметології та реабілітації

[email protected]

Телефони

відділення естетичної стоматологи

+380444251313 +380952691313 +380672161313

відділення естетичної косметології та реабілітації

+380444250313 +380503461313 +380674111313

Залишилися питання?

Задайте їх нашому фахівцеві